Bentonitin metil pridin ve benzidini yüzeysel soğurmasının kırmızı-altı spektroskopisi ile incelenmesi
  1. Tez No: 15366
  2. Yazar: NERMİN KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, Eskişehir'in Mihal Mihallıccık yöresinden alınan bentonitik kilin, benzidin. anilin, pridin ve l^metil pridin moleküllerini yüzeysel soğurması kırmızı-altı spektroskopisi ile incelendi. Doğal bentonitin kırmızı-altı spektrumunda kil yapısından ileri gelen OH, H20, Al-0 ve Mg-0 gruplarına ait titreşim kiplerinin frekanslar saptandı, yapıda saf sizlik olarak CaC03 ' m bulunduğu tespit edildi. Bentonitik kilin, benzidin ile muamele edilmesi sonucunda koyu mavi renge dönüştüğü gözlendi. Spektroskopik incelemeye dayanarak bu renklenmenin benzidin radikal katyonu (bnz* ) oluşumu nedeniyle olduğu saptandı. Kırmızı-altı spektroskopik çalışma, benzidin moleküllerinin fiziksel olarak değil tamamen kimyasal olarak soğurulduğunu göstermiştir. Soğurulan benzidin moleküllerinin büyük bir kısmının değişebilen katyonlara azot ucundan bir ligand olarak bağlandığı, az bir miktarının ise benzidin radikal katyonuna dönüştüğü saptandı örneklerin x-ışını toz kırınım spektrumu da kaydedilerek, benzidin moleküllerinin kil tabakaları arasında yerleşme durumu incelenmiştir. Anilin ile muamele edilen bentonitin kırmızı-altı spektrumunda, anilin molekülüne ait olarak saptanan titreşim frekanslarını, koordine anilin molekülünün tüm karakteristiğini gösterdiği saptandı. örneğin, soğurulan anilin moleküllerinin simetrik ve asimetrik NH2 gerilme titreşim frekansları, serbest moleküle göre, yaklaşık 100 cm1 civarında alçak frekansa kaymış olarak gözlendi. Bu nedenle anilin moleküllerinin kimyasal olarak soğurulduğunu ve bentonit yapısı içindeki değişebilir katyonlara azot üzerindeki elektron çifti ile bağlandığını önermekteyiz. Pridin ile muamele edilen bentonitin kırmızı-altı spektrumunda pridin molekülünün bazı titreşim frekanslarının serbest pridin molekülüne göre yüksek frekansa doğru kaydığı gözlendi. Pridin molekülünün A, simetri türündeki titreşimlerinde gözlenen bu pridin frekans kayması, pridin komplekslerinde de gözlenmektedir. Azot ucundan metale bağlanması nedeniyle oluşana (M-N) (pridin) bağı gerilme titreşimi ile aynı simetri türündeki pridin titreşimleri arasında çiftlenim nedeniyle ortaya çıkmaktadır.Spektroskopik inceleme sonucu pridin moleküllerinin bir ligand olarak değişebilir katyonlara bağlandığını saptadık.IV İncelenen bentonitik kilin, 4-metil pridin molekülünü, spektroskopik olarak gözlenebilir miktarda soğurmadığını saptadık. Bu çalışmada ayrıca, doğal bentonit ve aromatik moleküller ile muamele edilen bentonitin TG-DTA spektrumları kaydedilmiş ve soğurulan moleküllerin, killeri terkettigi sıcaklıklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study adsorption of benzidine, aniline, pyridine or 4-methyl pyridine by bentonites obtained from Mihal 1 iccik region of Eskişehir (Turkey) have been investigated using IR spectroscopy. In the IR spectrum of natural bentonite, the vibrational modes of the OH, H20, Si-O, Al-O, and Mg-0 groups are observed and presence of CaC03 impurity is dedected. Bentonite was colored to deep blue after being treated with benzidine. Depending on the spectroscopic investigation the blue coloration of the clay was attributed to the formation of benzidine radical cation (bzn* ). The IR spectroscopic study indicated that benzidine molecules completely chemisorbed by clay surface. No physisorbed surface species were observed. It is found that most of the adsorbed benzidine molecules are coordinated to exchangeable cations as ligands and relatively small fraction of the total benzidine adsorbed, produced radical cations. The X-ray diffraction spectra of natural and benzidine treated clay samples were recorded and the orientation of benzidine molecules were investigated. The vibrational frequencies of aniline adsorbed by bentonite showed all the characteris tics of coordinated aniline. For example, the NH2 stretching wavenumbers of adsorbed aniline were found to be lowered as 100 cm1 in comparison to those of free molecule. Therefore it is suggested that aniline molecules are chemisorbed and coordinated to exchaneable cations from nitrogen ends. Certain pyridine vibrational modes observed in the IR spectrum of pyridine treated bentonite are found to have upward shifts in frequency in comparison to those of free molecule. These shifts (in At symetry species) have also been observed in the vibrational spectra of pyridine complexes and explained as due to a mechanical coupling between ~j) (M-M) and pyridine modes. Spectroscopic investigation of pyridine treated bentonite indicates that pyridine molecules are coordinated to exchangeable cations. It is found that bentonite samples studied, do not adsorbe 4-methyl pyridine molecules spectroscopicaly dedectable amounth.VI In this study the DTÂ-TG spectra of bentonite samples treated with aromatic molecules studied are also recorded and desorption temperatunes of adsorbed aromatic molecules are investigated.