Ham ve ön-işlem görmüş kil numunelerinin boyarmadde, ağır-metal, proton, piridin ve formik asit moleküllerini alıkoyma davranışlarının XRD, FTIR, termik analiz (DTA, TG-DTG), atomik absorbsiyon, uv-gör. spektroskopisi ve yüzey alanı ölçüm teknikleriy
An investigation of adsorption behaviours of dye, heavy-metal, proton, pyridine and formik acid molecules onto raw and pre-treated clay samples through the use of XRD, thermal analysis (DTA, TG-DTG), atomic absorption, uv-vis spectroscopy and surface
  1. Tez No: 185882
  2. Yazar: ERDAL EREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEYTULLAH AFŞİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
HAM VE ÖN-İŞLEM GÖRMÜŞ KİL NUMUNELERİNİN BOYARMADDE,AĞIR-METAL, PROTON, PİRİDİN, VE FORMİK ASİT MOLEKÜLLERİNİALIKOYMA DAVRANIŞLARININ XRD, FTIR, TERMİK ANALİZ (DTA, TG-DTG), ATOMİK ABSORBSİYON, UV-GÖR. SPEKTROSKOPİSİ VE YÜZEYALANI ÖLÇÜM TEKNİKLERİYLE İNCELENMESİÖZETKristal morunun (CV+) ham ve işlem görmüş çeşitli bentonit yüzeylerindealıkonma davranışı incelendi. Ham bentonit (Ham-), asit aktifleştirilmiş bentonit (A.A-)ve bakır-doyurulmuş bentonit (Cu-) numuneleri için 298,15 K'de tutunan CV+miktarları sırasıyla 0,27, 0,17 ve 0,62 mmol g-1 olarak belirlendi. Bu numunelerinsırasıyla % 108, 121 ve 248'lik katyon değiştirme kapasiteleri (KDK)'ne karşılıkgeldiği görüldü. Bu numunelere boyarmadde tutunması pH 2,5-8,5 aralığında pH-bağımlı olup 0-0,6 mol L-1 NaCl aralığındaki iyon şiddeti değerlerinde artmaktadır.Ham-, A.A- ve Cu- numuneleri için sırasıyla maksimum tutma kapasiteleri 0,35, 0,19 ve0,62 mmol g-1 olarak belirlendi. Bu sonuçlar Langmuir modeli ile açıklandı. Hambentonitin X-ışını kırınım spektrumunda 2
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION OF ADSORPTION BEHAVIOURS OF DYE,HEAVY-METAL, PROTON, PYRIDINE AND FORMIC ACID MOLECULESONTO RAW AND PRE-TREATED CLAY SAMPLES THROUGH THE USE OFXRD, FTIR, THERMAL ANALYSIS, (DTA, TG-DTG), ATOMICABSORPTION, UV-VIS SPECTROSCOPY AND SURFACE AREAMEASUREMENT TECHNIQUESABSTRACTThe adsorption behaviour of the crystal violet (CV+) on raw and pre-treatedbentonite samples has been followed for elucidating the adsorption properties of thepre-treated bentonite surfaces. The equilibrium amounts of CV+ adsorbed at 298.15 Kwere 0.27, 0.17, and 0.62 mmol g-1 bentonite, which correspond to 108, 121, and 248 %of the cation exchange capacity (CEC) of the raw, acid-activated, and Cu-saturatedbentonite samples, respectively. The adsorption of the dye on these samples is pH-dependent within the range (2.5 to 8.5), and it increases with ionic strength from 0,0 to0.6 mol L-1. The maximum sorption capacities of 0.35, 0.19, 0.62 mmol g-1 for raw,acid-activated, and Cu-saturated bentonite samples, respectively, were detectedreferring to Langmuir model. For the XRD pattern of the raw bentonite, one reflectionwas observed in the region 2