Reinforcement learning using potential field for role assignment in a multi-robot two-team game
Çoklu-robotlu, iki-takımlı bir oyunda rol belirlemeyi potensiyal alanlar kullanarak yapan pekişmeli öğrenme
- Tez No: 153726
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ERKMEN, PROF. DR. AYDAN ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Öz ÇOKLU-ROBOTLU, İKİ-TAKIMLI BİR OYUNDA ROL BELİRLEMEYİ POTENSİYAL ALANLAR KULLANARAK YAPAN PEKİŞTİRMELİ ÖĞRENME FİDAN, Özgül Yüksek Lisans, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. İsmet ERKMEN Ortak Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Aydan ERKMEN ARALIK 2004, 75 SAYFA Bu çalışmada, robot futbolu simulatörleri test yatakları olarak kullanarak, potansiyel alan metodunun yardımıyla pekiştirmeli öğrenme algoritmaları araştırılmıştır. Pekiştirmeli öğrenme (RL), elemanları tecrübe ile öğrendikleri genel problem çözümü için bir çerçevedir. Çoklu eleman davranışlarını incelemek için popülerliği ve karmaşıklığı sebebiyle robot futbolu seçildi Anahtar Kelimeler : çoklu elemanlı sistemler, pekiştirmeli öğrenme, robot futbolu, potansiyel alanlar
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REINFORCEMENT LEARNING USING POTENTIAL FIELD FOR ROLE ASSIGNMENT IN A MULTI-ROBOT TWO-TEAM GAME FİDAN, Özgül MSc, Department of Electrical and Electronic Engineering Supervisor: Prof. Dr. İsmet ERKMEN Co-Supervisor: Prof. Dr. Aydan ERKMEN December 2004, 75 pages In this work, reinforcement learning algorithms are studied with the help of potential field methods, using robosoccer simulators as test beds. Reinforcement Learning (RL) is a framework, for general problem solving where an agent, can learn through experience. The soccer game is selected as the problem domain a way of experimenting multi-agent team behaviors because of its popularity and complexity. Keywords : multi agent systems, reinforcement learning, robosoccer, potential field