Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi akademik personelinin iş tatmin düzeyinin belirlenmesi
Determining job satisfaction of the acedemic personnel of Faculty of Dentistry, University of Marmara
  1. Tez No: 153850
  2. Yazar: AHMET NURİ SİLAHTAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATIF AKDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
l.OZET Bu çalışma ile Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 'nde yapılacak performans artırımı çalışmalarına ışık tutmak amacıyla akademik personelin iş tatmin düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmamız Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi 'nde uygulanmıştır. 145 kişiden oluşan akademik personelin tamamına açıklayıcı bir ön yazı ile anketlerimiz ulaştırılmıştır. Dağıtılan anketlerin 102 adedi geri dönmüştür. Soruların cevaplandırılmasında 5'li Likert skala kullanılmıştır. Bu skala l'den 5 'e kadar artan memnuniyet derecesini göstermektedir. Araştırmada hedef alınan 145 adet akademik personelden geri dönen anket sayısı 102'dir. Anket geri dönüş oranı % 70,34' dür. Tüm faktörler için ortalama çalışan memnuniyeti 5 üzerinden 3.06'dır. İş doyumu faktör ortalamaları incelendiğinde; en çok kuruluşun imajı; en az çalışanlara sağlanan tesis ve destek hizmetlerinden tatmin oldukları görülmektedir. Araştırmaya katılanların cinsiyete göre iş doyumu faktör ortalaması karşılaştırıldığında; yapılan işten doyum, kuruluşun imajı ve genel değerlendirme puan ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
2.SUMMARY DETERMINING JOB SATISFACTION OF THE ACADEMIC PERSONNEL OF FACULTY OF DENTISTRY, UNIVERSITY OF MARMARA The aim of this study is to determine the satisfaction level of the academic personnel of The Faculty of Dentistry, University of Marmara in order to help the performance improving studies. Our questionnaires are given to all of the 145 academic personnels with explanatory paper. 1 02 of the questionnaires have been returned. A five-choice-scale has been used in answering the questions. This 1 to 5 scale shows the increasing degree of the satisfaction. The number of questionnaires which have been returned from the target 145 academic personnels are 102. The return rate of questionnaires is % 70,34. The average employee satisfaction for all factors is 3,06. When the averages of the job satisfaction factors are examined, it's been seen that the most satisfied factor is the image of the hospital and the least satisfied factor is the establishment and the supportive services for employees. When the average of the job satisfaction factors are compared, it's been found out that the averages of satisfaction of work, image of hospital and general consideration have shown stastistically meaningful differences.