Radyal dağılım fonksiyonu için bilinen integral denklemlerin çözümü
Solutions of the integral equations for the radial distribution function
  1. Tez No: 153887
  2. Yazar: TUĞRUL HANÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜLFET ATAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
-1- OZET Yüksek Lisans Tezi RADYAL DAĞILIM FONKSİYONU İÇİN BİLİNEN INTEGRAL DENKLEMLERİN ÇÖZÜMLERİ Tuğrul HANÇER Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Ülfet AT AV 2004, 56 sayfa Jüri: Doç. Dr. Ülfet ATA V Yrd. Doç. Dr. Erhan AKIN Yrd. Doç. Dr. Atilla GÜLEÇ Bu çalışmada Radyal Dağılım Fonksiyonu (RDF) için, bilinen Kirkwood integral denkleminin sayısal çözümü için bir yöntem geliştirilmiştir. Yöntem esas olarak spektral tabanlı bir yöntemdir ve örnek olarak bir Lennard-Jones sıvısı ele alınmıştır. Radyal dağılım fonksiyonu önce Laguerre fonksiyonları cinsinden bir seriye açılmış, böylece Kirkwood integral denklemi söz konusu serinin katsayıları için bir adi diferansiyel denklemler takımına indirgenmiştir. Daha sonra bu adi diferansiyel denklemler takımının çözümü için bir algoritma önerilmiştir. Anahtar kelimeler : Kirkwood denklemi, Radyal dağılım fonksiyonu, Lennard-Jones sıvısı.
Özet (Çeviri)
-11- ABSTRACT MS Thesis SOLUTIONS OF THE INTEGRAL EQUATIONS FOR THE RADIAL DISTRIBUTION FUNCTION Tuğrul HANÇER Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ülfet AT AV 2004, 56 pages Jury: Assoc. Prof. Dr. Ülfet AT AV Assist. Prof. Dr. Erhan AKIN Assist. Prof. Dr. Atilla GÜLEÇ In this study, a numerical method is developed for the solution of the well known Kirkwood integral equation for the radial distribution function. The method is based on a spectral approach and a Lennard Jones fluid was considered as an example. First, the radial distribution function is expanded in a series of Laguerre functions, then the Kirkwood equation is reduced to a set of ordinary differential equations for the coefficients of this series and an algorithm is proposed fa- the solution of this set of ordinary differential equations. Key Words : Kirkwood equation, Radial Distribution Function, Lennard-Jones Fluid.