Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat kanpüs alanında bulunan yarrakbiti (Homoptera: Aphidoidea) türleri
The aphidoidea species in Alaeddin Keykubat Campus area of Selcuk University
  1. Tez No: 153898
  2. Yazar: HASRET ALTAY ÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MERYEM UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SELÇUK ÜNİVERSİTESİ ALAEDDİN KEYKUBAT KAMPUS ALANINDA BULUNAN YAPRAKBİTİ (HOMOPTERA: APHIDOIDEA) TÜRLERİ Hasret (ÜNDAĞ) ALTAY Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Meryem UYSAL 2004, 70 Sayfa Jüri: Doç. Dr. Meryem UYSAL Prof. Dr. Özdemir ALAOĞLU Prof. Dr. Yusuf DURAK Selçuk Üniversitesi (Konya) Alaeddin Keykubat Kampus alanında görülen Aphidoidea (Homoptera) türlerinin belirlenmesi amacıyla ele alınan bu çalışma 2004 yılında yürütülmüştür. Kavak hariç kampus alanındaki tüm bitkiler Mayıs-Kasım aylan arasında, en az haftada bir, afît populasyonlarının yoğun olduğu aylarda daha sık olmak üzere taranarak üzerinde koloni oluşturan yaprakbitleri toplanmıştır. İİİSonuçta 44 farklı konukçu bitki üzerinde Aphididae familyasına bağlı Aphidinae, Chaitophorinae, Lachninae, Myzocallidinae ve Pemphiginae altfamilyalanndan 9 tribus, 19 cinse ait 29 tür ve 2 alt tür belirlenmiştir. Ayrıca 4 örneğin cins düzeyinde teşhisi yapılabilmiştir. Tespit edilen türlerden suasiyla Aphis craccivora Koch, A. gossypii Glover ve Brevicoryne brassicae (Linnaeus)'nın en geniş konukçu listesine sahip olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Aphidoidea, yaprakbiti, Selçuk Üniversitesi, Alaeddin Keykubat Kampusu, Konya iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE APHIDOIDEA SPECIES IN ALAEDDIN KEYKUBAT CAMPUS AREA OF SELÇUJC UNIVERSITY Hasret (ÜNDA?) ALTA Y Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Meryem UYSAL 2004, 70 Page Jury: Assoc. Prof. Dr. Meryem UYSAL Prof. Dr. Özdemir ALAO?LU Prof. Dr. Yusuf DURAK This study was carried out to determine of the Aphidoidea species in Alaeddin Keykuhat Campus area of Selçuk University, Konya, Turkey in 2004. Except poplar, all plant species in survey area were sampled at least weekly in May-November and aphid specimens colonising on them were collected.As a result; totally 44 different plants were obtained as aphid host. From Aphididae family, belong to Aphidinae, Chaitophorinae, Lachninae, Myzocallidinae and Pemphiginae subfamilies, 9 tribus, 19 genus, 29 species and 2 subspecies were determined. Qf these species, Aphis craccivora Koch, A\ gossypii Glover and Brevicoryne brassicae (Linnaeus) were the common and showing the longest host list in the survey area, respectively. KEY WORDS: Aphidoidea, Selçuk University, Alaeddin Keykuhat Campus, Konya, Turkey VI