Konya'da kültürü yapılan Agaricus bisporus (lange) sing'un bazı metal birikimlerinin araştırılması
An investigation metal accumulation of Agaricus bisporus (lange) sing cultured in Konya
  1. Tez No: 153916
  2. Yazar: ZEHRA ESENLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONYA'DA KÜLTÜRÜ YAPILAN AGARICUS BISPORUS (LANGE) SING'DAKİ BAZI METAL BİRİKİMLERİNİN ARAŞTIRILMASI Zehra ESENLİ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ali ATEŞ 2004, 25 Sayfa Jüri : Prof. Dr. Ali ATEŞ Prof. Dr. Yusuf DURAK Yrd. Doç. Dr. Musa DİKMENLİ Bu çalışma 2002 - 2003 yıllarında Konya'da Agaricus bisporus üretimi yapan üreticilerden alınan örnekler üzerinde yapılmış ve bunların çeşitli metal içerikleri araştırılmıştır. Çalışmada 4 örnek kullanılmıştır. Laboraluvar ve analiz çalışmaları sonucunda bu örneklerdeki 10 elementin miktarları (As, Ca, Na, K, Mg, Ba, Cr, Al, Bi, Ag) mg/kg kuru ağırlık (KA) olarak tespit edilmiştir. Elementlerin analizi Ion Couple Plasma Atomic Emission Spectrocopy (ICP-AES) Varian cihazında yapılmıştır. 10 metale ait en yüksek değerleri içeren örnekler ve ortalama miktarları şöyledir; 1 no'lu örnekte Al; 39,1 mg/kg KA, 4 no'lu örnekte Ca; 220,8 mg/kg KA, Na; 2605,1 mg/kg KA, K; 42101,6 mg/kg KA, Mg; 1873,8 mg/kg KA, Ba; 0,099 mg/kg KA, 3 no'lu örnekte Bi; 32,3 mg/kg KA, Ag; 27,6 mg/kg KA, As tüm örneklerde 0,0 mg/kg KA'dır. Analiz sonucunda her 4 örnekte metal içerikleri karşılaştırılmış ve farklılıklar gözlenmiştir. Çalışma sonucunda örneklerde As elementine rastlanmamışken, en fazla K elementine rastlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Agaricus bisporus, metaller, analiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis AN INVESTIGATION ON SOME METAL ACCUMULATION OF A GARICUS BISPOR US (LANGE) SING CULTURED IN KONYA Zehra ESENLİ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Prof. Dr. Ali ATEŞ 2004, 25 Page Jury : Prof. Dr. Ali ATEŞ Prof. Dr. Yusuf DURAK Assoc. Prof. Dr. Musa DİKMENLİ This study was based on specimens which was taken from four producers of Agaricus bisporus in Konya in 2002 - 2003 and their some metal contents were investigated. The metal accumulation (As, Ca, Na, K, Mg, Ba, Cr, Al, Bi, Ag) in those specimens were determined as mg/kg dry weight (KA). The analyses of these elements were made with Ion Couple Plasma Atomic Emission Spectrocopy (ICP-AES) Varian system. Specimens having the highest level of contents of ten elements and the amounts of the elements were found as follows; in the specimen numbered 1, Al; 39,1 mg/kg KA, in the specimen numbered 4, Ca; 220,8 mg/kg KA, Na; 2605,1 mg/kg KA, K; 42101,6 mg/kg KA, Mg; 1873,8 mg/kg KA, Ba; 0,099 mg/kg KA, in the specimen numbered 3, Bi; 32,3 mg/kg KA, Ag; 27,6 mg/kg KA, in the all specimens As 0,0 mg/kg KA. As the end of the analyses in every four example, metal contents were compared and differences are observed. As a result of studies in examples we haven't reched to the As element but we have found high amound of K element. Key Words : Agaricus bisporus, metals, analyses.