Danelik olarak yetiştirilen melez mısır çeşitlerinde farklı bitki sıklıklarının verim ve verim unsurları üzerine etkileri
Determination of effects of different plant densities on grain yield and yield components of hybrid corn varieties
  1. Tez No: 153915
  2. Yazar: YUSUF KOÇER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAYRAM SADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
oz Yüksek Lisans Tezi D ANELİK OLARAK YETİŞTİRİLEN MELEZ MISIR ÇEŞİTLERİNDE FARKLI BİTKİ SIKLIKLARININ VERİM VE VERİM UNSURLARI ÜZERİNE ETKİLERİ Yusuf KOÇER Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Bayram SADE 2004, Sayfa: 66 Jüri: Prof. Dr. Bayram SADE Prof. Dr. Ali TOPAL Doç. Dr. Süleyman SOYLU Bu araştırma, 2003 yılında Konya ili Yunak ilçesine bağlı Hacıfakılı Köyünde ve sulu şartlarda yapılmıştır. Araştırmada 3 hibrid mısır çeşidi (P-3394, DK-585 ve NS-540) ve 5 farklı bitki sıklığı 8928 bitki/da (70x16 cm), 7936 bitki/da (70x18 cm), 7142 bitki/da (70x20 cm), 6493 bitki/da (70x22 cm) ve 5952 bitki/da (70x24 cm) incelenmiştir. Araştırmada; bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, sap kalınlığı, yaprak sayısı, tepe püskülü çıkartma süresi, koçan püskülü çıkartma süresi, koçan boyu, koçan çapı, koçanda dane sayısı, koçan ağırlığı, koçanda dane ağırlığı, bitki başına koçan sayısı, hasatta dane nemi, dane koçan oranı, dane verimi ve bin dane ağırlığına ait gözlem ve ölçümler yapılmıştır. Araştırmada dane verimi yönüyle bitki sıklığı x çeşit interaksiyonu önemli bulunmuş olup, maksimum dane verimi 1553 kg/da ile DK-585 çeşidinden, 7142 bitki/da (70 x 20 cm) ekim sıklığından alınmıştır. Bunu DK-585 çeşidinin 7936 bitki/da (70 x 18 cm) ekim sıklığından (1429 kg/da) ve P-3394 çeşidinin 8928 bitki/da (70 x 16 cm) ekim sıklığından (1424 kg/da) alınan dane verimleri izlemiştir. Genel olarak bitki sıklığı arttıkça birim alandan alman dane verimi de artmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Melez mısır {Zea mays L.), ekim sıklığı, verim ve verim unsurları i
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF EFFECTS OF DIFFERENT PLANT DENSITIES ON GRAIN YIELD AND YIELD COMPONENTS OF HYBRID CORN VARIETIES Yusuf KOÇER Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Bayram SADE 2004, Page: 66 Jury: Prof. Dr. Bayram SADE Prof. Dr. Ali TOPAL Assoc. Prof. Dr. Süleyman SOYLU This research was carried out at Hacıfakılı village of Konya Yunak on irrigated condition in 2003. In this research, three grain hybrid corn varieties (P-3394, DK-585 and NS-540) were used as the material. Plant densities were 8928 plant/da (70 x 16 cm), 7936 plant/da (70 x 18 cm), 7142 plant/da (70 x 20 cm), 6493 plant/da (70 x 22 cm) and 5952 plant/da (70 x 24 cm). In this study; plant height, first ear height, stalk diameter, leaf number, tasseling duration, s ilking duration, e ar 1 enght, e ar diameter, grain number p er e ar, e ar w eight, grain weight per ear, ear number plant, grain moisture at harvest, grain / ear ratio, grain yield and thousand grain weight were determined. The intreaction, plant population x variety, was significant statistically with respect to grain yield and maximum yield was obtained from interaction of DK-585 x 7142 plant/da with 1553 kg/da of grain yield. It is followed by grain yield obtained plant density of 7 936 plant/da (70 x 18 cm) in DK-585 (1429 kg/da) and plant density of 8928 plant/da (70 x 16 cm) in P-3394 (1424 kg/da). Generaly, when the plant density increase, grain yield increase too. KEY WORDS: Hybrid corn (Zea mays L.), plant density, yield and yield components