Bazı buğday çeşitlerinde doku kültürü yoluyla bora karşı tepkilerinin araştırılması
The responses of some wheat varieties to boron as determined by tissue culture
- Tez No: 153957
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET BABAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
oz Doktora Tezi BAZI BUĞDAY ÇEŞİTLERİNDE DOKU KÜLTÜRÜ YOLUYLA BORA KARŞI TEPKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI Mustafa YORGANCILAR Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Mehmet BABAOĞLU 2004, Sayfa: 136 Jüri: Doç. Dr. Mehmet BABAOĞLU Pro£ Dr. Sait GEZGİN Doç. Dr. Süleyman SOYLU Doç. Dr. Nazan DAĞÜSTÜ Yrd. Doç. Dr. Ahmet TAMKOÇ Bu çalışmada, Orta Güney Anadolu bölgesinde yaygın olarak yetiştirilen makarnalık ve ekmeklik buğday (Triticum aestivum ve Triticum durum) çeşitlerinin bitki rejenerasyon sistemi ve bu çeşitlerde farklı bor (B) uygulamalarının etkileri araştırılmıştır. Buğday çeşitlerine ait gelişmemiş embriyolar Mı (MS 4.43 g l“1, sakkaroz 30 g l”1, agar 7 g l“1, 2,4-D 2 mg l”1) ve M2 (MS 4.43 g T1 + L-asparagine 150 mg l“1, thiamine-HCl 40 mg T1, maltoz 20 g l”1, phytagel 2.5 g l“1, 2,4-D 2 mg l”1) ortamlarında kültüre alınmıştır ve tüm çeşitlerden kallus elde edilmiştir. Kalluslar MS 4.43 g l“1 (a/h), sakkaroz 30 g i”1 (a/h) ve agar 7 g l“1 (a/h) içeren rejenerasyon ortamına alınmış ve bitki sürgünleri elde edilerek rejenerasyon frekansları tespit edilmiştir. Aynı zamanda farklı B (0, 1.08, 3.24, 9.72, 29.16 mg B i”1) içeren MS besin ortamında kallus ve sürgün gelişimi belirlenmiştir. B dozunun artırılması ile kalkışların B alım oranı artmıştır ve bu artış B toksitesine hassas olarak bilinen makarnalık çeşitlerde ekmeklik çeşitlerden daha yüksek olmuştur. Bitkilerin rejenerasyon frekansları ise B dozunun artırılması ile azalmıştır. Bu çeşitlerde, farklı B konsantrasyonlarının, çimlenme oram, fide gelişimi, (gövde ve kök uzunluğu, gövde ve kök ağırlığı) ve fide B alım oram üzerine etkisi saksılarda ve MS besin ortamında belirlenmiştir. Fidelerin ve kalkışların B içerikleri ICP-AES (Varian Vista Model) cihazı ile analiz edilmiştir. Tüm denemeler Tesadüf Parselleri Deneme Desenine göre kurulmuştur. B uygulamalarının buğdayın çimlenmesi üzerine önemli etkisi her iki ortamda da tespit edilmemiştir. Bor dozunun artırılması ile gövde ve kök bor içerikleri artmıştır. Fide gelişimini, 1.08-324 mg l"1 B konsantrasyonu olumlu yönde etkilerken, bunun üzerindeki dozların gelişimi olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Genel olarak yüksek B uygulamasında ekmeklik çeşitlerin fideleri makarnalık çeşitlere göre oransal olarak daha az etkilenmiştir. Bu çalışmada bitkilerin elementlere olan tepkilerinin belirlenmesinde alternatif olarak in vitro denemelerinin de kullanılabileceği ortaya konmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Buğday, Doku Kültürü, Bor, ICP-AES
Özet (Çeviri)
ABSTARCT Dr. Thesis THE RESPONSES OF SOME WHEAT VARIETIES TO BORON AS DETERMINED BY TISSUE CULTURE Mustafa YORGANCILAR Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Field Crops Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mehmet BABAO?LU 2004, Page: 136 Jury: Assoc. Prof. Dr. Mehmet BABAO?LU Prof. Dr. Sait GEZGİN Assoc. Prof. Dr. Süleyman SOYLU Assoc. Prof. Dr. Nazan DA?ÜSTÜ Assoc. Prof Asist Dr Ahmet TAMKOÇ System of plant regeneration of the most commonly cultivated bread and durum wheat cultivars (Triticum aestivum and Triticum durum) in Central Southern Anatolia and the effects of varying boron (B) concentrations on these cultivars were investigated. Immature embryos were cultured on the media Mi (MS 4.43 g l“1, sucrose 30 g l”1, agar 7 g r1 and 2 mg l1 2,4-D) and M2 (MS 4.43 g l1 + L-asparagine 150mg l1, thiamine-HCl 40 mg l“1, maltose 20 g l”1, phytagel 2.5 g l“1 and 2 mg l”1 2,4-D) contained in 90 mm Petri dishes and callus of all cultivars were induced. Calli were transferred onto the regeneration media containing MS 4.43 g l“1, sucrose 30 g l”1 and agar 7 g l“1, and their regeneration frequencies were determined. Calli and shoot development were also identified in different B (0, 1.08, 3.24, 9.72, 29.16 mg B l”1) concentration containing MS media. The rate of B uptake in callus increased as a consequence of the increased B concentrations and this increase was higher in durum wheat than in bread wheat cultivars. The frequency of plant regeneration was decreased by the increased B concentrations. In these cultivars the effects of different B concentrations on seed germination, seedling development (The length and the weight of the root and the stem) and its rate of B uptake were identified in pots and MS media. B contents of seedling and calli were determined by ICP-AES (Varian Vista Model Axiel) analysis. The experiments were set up according to randomized complete plots design in 3 replications. It was observed that B concentration did not seem to effect germination in these cultivars. B content of the root and the stem increased when B concentration was raised. 1.08-3.24 mg l"1 B concentration effected seedling development favourably, whereas the reverse was true for higher levels. In general when the durum and bread wheat cultivars were compared based on high B application the seedligs of bread wheat cultivars found to be less affected. The study should that in vitro studies can also be used as an alternative approach in determining the responses of plants to microelements. KEY WORDS: Wheat, Tissue Culture, Boron, ICP-AES