Kat sayısının değişmesi ile çok katlı konsollu çerçeveli düzensiz yapıların analizi
Analyse of the irregular multi-story cantilever structural frame system for the changing the story
  1. Tez No: 153956
  2. Yazar: İBRAHİM ÇİMRİN
  3. Danışmanlar: PROF. AYTAÇ MERTOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ill ÖZET Tez çalışmasında, çok katlı düzlem sistemlerde düşeyde yapı düzensizliklerini incelemek ve karşüaştırmalarda bulunmak amacıyla iki model oluşturulmuştur. Birinci model 4 katlı, dış kolonlarına konsol kirişler ve bu konsol kirişlere en üst kata kadar devam eden kolonlar eklenmesiyle oluştunumuştur. İkinci model ise birinci modelin ilk iç kolonlarının birinci kattan itibaren en üst kata kadar kaldırılmasıyla oluşturulmuştur. Daha sonra her iki modelin kat sayılan artırılarak oluşturulan sistemlerdeki farklılıklar karşılaştırılmış ve incelenmiştir. Bu modelleri oluşturan kolon ve kirişlere ön boyutlama düşey ve yatay yükler altında çerçeve sistemlerde, a) DüşeyYük(1.4G+1.6Q) b) Eşdeğer Deprem Yükü c) Dinamik Çözümler, Sonlu Elemanlar Metodu ve Programı ile statik ve dinamik olarak elde edilmiştir Elde edilen bu çözümlerle çeşitli kıyaslamalar yapılmıştır. Yapılan kıyaslamalar ve çözümler, grafikler, çizelgeler, şekiller halinde sunularak“Düşey Elemanların Süreksizliği”incelenmiş ve sonuçlar verilmiştir. Türkiye Deprem Yönetmeliğince konsola kolon oturtulması ve kolon kaldırılması yasaklanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Süreksizlik, Konsol Kiriş, Sonlu Elemanlar Metodu, Statik ve Dinamik Yüklemeler, Çok Katlı Çerçeve Sistem
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study we made two model plane frame systems to observe and compare the vertical irregularity of structure in multistory plane systems. First model has 4 story. It is formed by adding cantilever beams to outer columns on all stories and columns to the end of the cantilever beams which goes to the last story. Second model was formed with removing first model's first inner columns from first story to the last story. Then changing stories of these two models we investigated and compared the difference betweeen all these systems. First dimension has done to columns and beams in this model frame systems in horizontal and vertical loads. a) Vertical Loads ( 1.4 G + 1.6 Q ) b) Earthquake Loads c) Dynamic Loads Solutions were found static and dynamic loads by finite elements methods with programmes. According to the investigation, which have been model systems were taken as a model, comparisons have been done and presented as solutions, figures and vertical Elements Discontiunity were compared on the plane systems. Removing columns or seating columns to cantilever beams are prohibited by Turkish Earthquake Regulation. KEYWORDS: Discontiunity, Cantilever Beam, Finite Element Method, Static and Dynamic Loads, Multistory Frame System