Bursa ve çevresinde yaşayan Emys orbicularis (Linnaeus, 1758)'in (benekli kaplumbağa) helmint faunası
The helminth fauna of Emys orbicularis (Linnaeus, 1758) (European pond turtle) living in freshwater
- Tez No: 154081
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HİKMET SAMİ YILDIRIMHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
BURSA VF, ÇEVRESİNDE YAŞAYAN EMYS ORBICULARIS (LINNAEUS, Î758) BENEKLİ KAPLUMBAĞA'NIN HF.LMİNT FAUNASI ÖZET 1 996 - 2003 yıllan arasında Bursa yöresinde değişik yerlerden yakalanan 12 adel Benekli Kaplumbağa (F.mys orbicularis), helmintlerini tespit etmek üzere toplanmıştır. Bı; çalışma sırasında kaplumbağaların sindirim borusu, akciğerleri ve mesanesi parazitoiojik olarak inecienmişiir. Çalışmanın sonucunda Digenea'ya ait I'oiaf/ium laıurevvi, Ncmatoda'ya ait Scrpincma microcephaius. Spironoııra armenicu ve Spiroxys coniorius' a rastlanılmıştır. Bu çalışma Eınys orbicularis (Benekli Kapiunıbağa)"in heimintleri üzerine yurdumuzda yapılan ilk çalışma olup, yurdumuz omurgalı hayvanlarının helmint faunasının ortaya çıkarılmasına katkıda bulunmak amaçlamıştır. Bulunan türlerden Spiroxys contorlus Türkiye helmint faunası için yeni kayıttır. Anahtar Kelimeler : Benekli Kaplumbağa. Digcnea. Nemaloda.
Özet (Çeviri)
THE HELMINTH FAUNA OF EMYS ORBICULARIS (LINNAKUS.1758) (EUROPEAN POM) TURTLE) LIVING IN FRESHWATER ABSTRACT 12 European Pond Turtle, F.mys orbicularis individuals collected in i 996-2003 (rom Bursa region and variable extended localities were examined for helminths. During dissection the following organs were surveyed for parasites: alimentary tract, lungs and urinary bladder. Of the 4 helminth, species found, /'alayjum lazarewi, (Digcnca), Serpinema microccphalus. Spironoura armcuica and Spiroxys conlorius (Nematoda). This study is the first survey on the host F.mys orbicularis and aims finding out Lire heiminth fauna of the vertebrate in Turkey. Spinsxys conlorius is a new record for Turkish helminth fauna. Key Words : F.mys orbicularis. Digenea. Nematoda.