Üretim çizelgelemede iş atölyesi modeli için toplam ağırlıklı gecikme süresinin minimizasyonu ve bir sezgisel yöntem üzerinde geliştirme
Minimization of total weighted lateness for job shop model in production scheduling and improverement on a heuristic approach
  1. Tez No: 154080
  2. Yazar: LEVENT ACAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENK ÖZMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, çizelgelemede, tezgah ve iş sayısının yüksek olduğu iş atölyelesi esnek imalat hücresi modelinde, ağırlıklı toplam gecikme süresinin minimizasyonunu amaçlayan bir buluşçul yaklaşım üzerinde geliştirme yapılmıştır. Gecikme süresini minimize etmeyi amaçlayan E/T modeli üzerinde detaylı bir analiz yapılmıştır. Üzerinde çalışılan yöntemin temel amacı işlerin tamamlanma sürelerini mümkün olduğu kadar teslim tarihlerine yakın tutabilmektir. Bu yaklaşım, bilinen diğer yöntemler ile 4 problem kullanılarak karşılaştırılmış ve ortaya çıkan sonuç değerlendirilmiştir. Çalışmada bu problem için kullanılan diğer bilinen yöntemlerin ayrıntılı açıklamalarına yer verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: çizelgeleme, iş atölyesi, gecikme, E/T problemleri
Özet (Çeviri)
In this study, a problem of a job-shop scheduling with multi-machine was researched and a heuristic approach which minimizes the weighted lateness time ot* the model was presented. The main aim of the heuristic is to hold the operations near the due dates as close as possible. The earliness/tardiness model which aims to minimize the lateness time is studied in detail. Some developments have been made on an existing heuristic. This heuristic was compared with the other known methods by using problems that have different number of machines and jobs. The results of the comparison were evaluated. In the study, also the other known methods were described in detail. KEYWORDS: scheduling, job-shop, lateness, earliness/tardiness problems