Poliester mamullerde kimyasal bitim işlemlerinin renk üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of chemical finishing processes on the colour of polyester products
- Tez No: 154115
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDÜLHALİK İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu çalışmada, poliester kumaşlarda uygulanan kimyasal bitim işlemlerinin renk üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmada bezayağı dokuma örgülü %100 poliester kumaş ve dispers boyarmadde olarak iki farklı ticari firmanın on bir ayrı dispers boyarmaddesi kullanılmıştır. Kullanılan egalize maddesi aynı zamanda dispergatör görevi fişlenmektedir. Seçilen boyama metodu, literatürde bulunan boyama için önerilen metottur. Bu tezde, deneysel çalışmada, poliester kumaş üç farklı konsantrasyonda boyandıktan sonra, birbirlerinden farklı iki konsantrasyonda beş adet bitim işlemi (su iticilik, güç tutuşurluk, antistatik, antipilling, buruşmazlık) uygulanmıştır. Kumaşta bitim işlemlerinin oluşturduğu renk farklılığının sayısal olarak ifade edilebilmesi için, bitim işlemlerinden önce ve bitim işlemlerinden sonra renk değerleri ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlara istinaden; farklı konsantrasyonlardaki, farklı bitim işlemlerinin farklı konsantrasyonlarda boyanmış ve boyasız poliester kumaşta nasıl bir renk değişikliğine neden olduğu incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER Kimyasal Bitim işlemleri, Renk, Renk Farklılığı, Dispers Boyarmadde, Poliester
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, the effects of chemical finishing proceses on color which are applied to polyester fabrics have been examined. In the study, 100% polyester fabric having plain structure and eleven different disperse dyes of two different suppliers were used. Levelling agent which is used in the experimental part also has a dispersing effect. The dyeing method used is the one which is suggested by the dyestuff suppliers. In the experimental part, the polyester fabric was dyed ta three different dyes concentrations. After dyeing the samples were treated at two different concentrations of five different chemical finishing agents (water repellency, flame retardency, antistatic, antipilling, crease resistance). Colour values have been measured before and after the finishing processes to obtain the colour differences on fabric samples which are produced by finishing processes. It concluded that chemical finishing agents have influences on colour and colour difference values when applied at changing concentrations on dyed and undyed polyester samples. KEYWORDS Chemical Finishing Processes, Colour, Colour Difference, Disperse Dye, Polyester