Zeytin ağacı budama ürünü dal ve yapraklar ile zeytin küspesinin (prina) yem değeri üzerine bir araştırma
An investigation on feed value of tree residue branch and leaves and prina
- Tez No: 154157
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET ZEYTİN AĞACI BUDAMA ÜRÜNÜ DAL ve YAPRAKLAR ile ZEYTİN KÜSPESİNİN (PRİNA) YEM DEĞERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Bu çalışma dondurarak saklama ile NaOH ve buharla işlemenin zeytin dal ve yaprakları (ZDY) ile zeytin küspesinin (ZK) yem değeri üzerine olan etkilerini araştırmak üzere düzenlenmiştir. Araştırmanın yem materyalini oluşturan ZDY ve ZK'nin OM, HP, HK, HY, NDF, ADF, ADL, içerikleri (KM'de) sırasıyla; % 93.9±0.06, 8.6±0.02, 6.1 ±0.06, 6.3±0.04, 47.1 ±0.06, 35.0±0.24, 20.4±0.28 ; 97.6±0.05, 4.6±0.02, 2.3±0.05, 11.1 ±0.04, 72.8±0.34, 54.1 ±0.66, 25.2±0.44 olarak saptanmıştır. ZDY ve ZK örnekleri ayrı olarak 2 ay süre ile derin dondurucuda dondurulmuş, 121°C'de 2 ve 4 saat sürelerle otoklavda tutularak buharla işlenmiş ve %4 ve %8 NaOH ile işlenmişlerdir. Araştırmanın yem materyalini oluşturan işlenmemiş ve farklı koşullarda işlenmiş ZDY ve ZK örneklerinin KM ve OM parçalanabilirlikleri in situ Naylon Kese Yöntemi ile, in vitro rumen parçalanabilirimi ise Gaz üretim Tekniği ile saptanmıştır. ZDY ve ZK örneklerinin 96 saatlik inkübasyon süresi sonundaki KM ve OM parçalanabilirlikleri ile gaz üretim değerleri sırasıyla; % 62.2±0.15- 77.6±0.142, 61.1±0.17-74.1±0.12, 52.5±1.15-57.8±2.72 mi; %27.7±0.15- 47.2±0.00, 28.4±0.71-40.2±0.06, 25.1 ±0.66-33.1 ±1.76 mi arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION on FEED VALUE of OLIVE TREE RESIDUE BRANCH and LEAVES and PRİNA The research was carried out to determine possibilities of increasing feed value of olive tree (O/ea europaea sativa) branch and leaves (Olea europaea) (OTBL) and prina (P) with freeze preservation, NaOH treatment and steam treatment. OM, CP, CA, CF, NDF, ADF, ADL components of the OTBL and P were found as 93.9±0.06, 8.6±0.02, 6.1 ±0.06, 6.3±0.04, 47.1 ±0.06, 35.0±0.24, 20.4±0.28; 97.6±0.05, 4.6±0.02, 2.3±0.05, 11.1 ±0.04, 72.8±0.34, 54.1 ±0.66, 25.2±0.44 %, (as DM basis) respectively. OTBL and P separately freezed in a freezer for 2 months, autoclaved at 121°C for 2 and 4h, treated with 4 and 8% NaOH respectively. In situ degradability of DM and OM, content of OTBL and P samples were determined by Nylon Bag Technique, in vitro gas production values determined by Gas Production Technique. After 96h incubation; DM and OM degradation and gas production values of OTBL and P samples were changed between; 62.2±0.15-77.6±0.142, 61.1±0.17-74.1±0.12 %, 52.5±1.15-57.8±2.72 ml ; 27.7±0.15-47.2±0.00, 28.4±0.71-40.2±0.06 %, 25.1 ±0.66-33.1 ±1.76 ml respectively.