Budama ve yapraktan gübrelemenin Edremit yağlık zeytin çeşidine meyve verim ve kalitesine etkileri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 46877
  2. Yazar: MUSTAFA TAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KADİR MENDİLCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
- 144 - ÖZET Ege Univeraitaai Ziraat Fakültaai Şahça Bitkilari Bö lümünde 1991 ve 1992 yıllarında, Körfez Bölgesi zeytini ikle- rinde görülen, klasik budama sistemiyle budanarak hasadın ve zirai mücadelenin zar aldu3u aşırı bir şekilde boylanmış ve baslanme dengesizlikleri gösteren yöre zeytinlerinde gün geç tikçe verim ve kalitenin düşmesi ve buna bağlı alarak üreti cilerin karşılaştıkları sasya akanamik problemlere bir ölçüde çözüm bulmak amacıyla; tacı bir miktar aşağı indirecek şekil de yapılan şart budama ila yapraktan gübraieme (SY) yaparak dana kalitesi ve yag randımanını arttırmanın yanında, zirai mücadele ve hasat işlerinin daha ekonomik ve kolay yapı ima sını sağlama ve zeytinciliği daha karlı hala getirmek amacıyla bu çalışma yapılmıştır. üretici koşullarında ve susuz alarak yürütülen araştır mada, bitki materyali olarak: Salıkasir î 1 i, Edremit îlçssi*- nin Oareli Köyü, Künerii Mevkii 'nda yaklaşık 700 ağaç içaran 70 dekarlık bir alanda“ Edremit Yağlık”zeylin ağaçlarından iki yıl üst usta (1991-19925: Temmuz. Ağustos, Eylül ve Ara lık Ayları 'nda almak üzere toplam 186 adet yaprak örneği ila, iki yıl 3adece haaat döneminde almak üzere 43 adet meyve öı - negi (43 adet meyve eti + 43 adet çekirdek) ve yapraktan güb releme materyali alarak ta, KNOsr ve üre gübresi kullanılmış- tır. Deneme tesadüf“ parselleri deneme desenine göre kurul--145- muş, bulgulara varyana analizleri yapılmış, farklılık göste ren grupları belirlemek için LSD teati uygulanmıştır. ”Edremit Yağlık“ zeytin ağaçlarında çak ürün yılına gi rerken; ağacın sadece alt dallarında» sıkışıklık ve kuruluk yapan dal ve dalcıkların aralanması ve ana dalları çıplaklaş- tıracak şekilde, ağaçların yaprak/ odun oranını düşüren ve a- gaç boyunu yükseltmeye zorlayan Klasik Budama (K),. ağacın bo yunda tepeden itibaren yaklaşık 1/3 oranında alçalma ve diğer dallar arasında da iyi bir havalanma sağlayacak şekilde Sert Budama (S) yöntemi ile, 1991 ve 1992 yıllarında ağaçlara çi çek tutumundan önce başlayarak Nisan, Temmuz ve Ağustos ayla rının sonunda zirai mücadele ilaçlarıyla da karıştırılmak su retiyle % 4'lük KNOa-t-% 0.5'lik ÜRE uygulaması yapılmıştır (Y). Elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir: Çalışmada ağaçların meyve eti azot, meyve boyu, 100 çekirdek ağırlığı, yaş maddede % yag aranı değerlerinde ista- tistiki yönden önemli değişiklikler tespit edilmemesine rag men, yaprak; azot, fosfor ve potasyum, meyve eti; fasfar, po tasyum kapsamları, meyve verim miktarları. Kg' daki meyve sa yısı, 100 meyve ağırlığı ve hacmi, meyve eni, meyve boy/en aranı, 100 çekirdek hacmi, çekirdek boyu, çekirdek eni, % et oranı, % oleik asit değerleri bakımından ağaçlar arasında farklılıklar bulunmuştur. 1) Yaprak analizleri sonucunda en yüksek %> H içeriği, 2 nci yılda SY' uygulanan ağaçların yapraklarında, bulunmuş,. en düşük % N içeriği; 2 nci yılda KY^ uygulanmış ağaçların- 146 - yapraklarında saptanmıştır. Yaprak % N'unun artısında geı - çak etkinin yaprak gübresinden geldiği tespit edilmiştir. 2) Yapraklarda, an fazla, % N birikiminin sağlandığı dönem? her iki yLlda. da L nci vs 4- ncü. dönemv en düşük % M birikimi nin saglandigx dönemler ise; her iki yılda da 3”ncü. dönem olmuştur» 3) Sert hudanan ağaçlardan 2 nci yılda ve 3. dönemde alınan yapraklar en yüksek % P içerirken, en düşük % P değeri ise; SY' uygulanan ağaçlardan 1 nci yılda ve 3 ncü dönemde alınan yaprak örneklerinde bulunmuştur. 4) Yapraklarda en yüksek % K içeriği; 2 nci yılda, 2 nci dö nemde alınan yaprak örneklerinde görülmüş, en düşük % K içeriği ise; 1 nci ve 2 nci yıl farketmeksizin, 4 ncü dö nemde alman yaprak ârnsklarinde görülmüştür. 5) Meyve eti % N, P, K değerlerine bakılmış, yıllar ve uygu lamalara güre, en yüksek meyve eti % P birikimi 1 nci yıl da, K' uygulanan ağaçlarda almuş, en düşük P değerleri ise; yine aynı yılda 5Y, KY, K' uygulanan ağaçlardan alda edilmiştir. S' uygulaması, meyve eti P içeriğini yükselt mede iki yılın ortalaması olarak an etkili uygulama olmuş tur. 6) 1 nci yıl meyve eti % K değeri, 2 nci yıl % (C değerinden. daha yüksek bulunmuştur. 7) Pîeyve- eti ortalama. NPfC değerleri birlikte incelendiğinde - tCfT*“ da 3t alarak sırasıyla: O.&SSTr 0.0771;: L.027 şeklinde bir değişim gösterdiği ve aralarında I/O. 12/1.57 şeklinde-.147 - bir aran aldugu görülmüştür.. 8) Meyve verim miktarlarına bakılmış,- an yüksek meyve verimi 1 nci yılda. ICY”uygulamasıyla alınırken», aynı uygulama ile 2 nci yLlda err düşük zeytin verimi aide; edilmiştir.. 1 nci yıldan unca yapılan fC ve S“ uygulamalar l çak ürün yılında meyve verinr miktarlarını düşürerek 2 nci yılda yükseltmiş tir. Başka btir ifade ile çak ürün yılından önce yapılan budama uygulamaları ile meyve verimi yününden yılların doğal 3eyrinin değiştirilebileceği görülmüştür. Ağaç bası na meyve verimi yününden çak ve az ürün yılı birlikte de ğerlendirildiğinde; S 'uygulamasının; aSaç basına ekonomik verim açısından da en tavsiye edilebilir uygulama aldugu görülmüştür. 9) Kg' daki meyve sayısı bakımından an yüksek değeri, 1 nci yılda KY, en düşük değeri ise; aynı yılda S' uygulaması vermiş, S' uygulamasıyla her iki yılda da iri daneli mey veler elde edilmiştir. 10) 100 meyve ağırlığı değerleri üzerinde durulmuş, en yüksek değeri 1 nci yılda S ve SY uygulamaları verirken, en düşük değeri de; 1 nci yılda KY uygulamaları vermiş, S' uygula ması ile 1 nci ve 2 nci yılda en iri daneli zeytin elde edilmiştir. Ll) 100 meyve* hacmi değerlerine bakılmış, an büyük hacimli meyveler E. nci yLİda. SV SY ve 2 nci yılda. S' uygulamala- rxylat e-Ide* edilirken», arr küçükr hacimli meyveler^ işer 1 nci yılda KY va 2 nci yılda, ICuygulamalarıyla. elde edilmiştir-- 148 - S' uygulaması ile, 2 yıl ortalamasıyla an büyük hacimli danalar alda edilmiştir.. 12) rîayvet ani değerlerine bakıldığında., meyve enini arttırma da», en etkili uygulamanın- Sr uygulaması ctldugu. saptanmış tır- 13”) Itayve hay /an aranı üzerinde durulmuş, S ve SY uygulamala rıyla en yuvarlak meyveler (bay/an aranı düşük) elde edi lirken, K ' uygulaması ile de yuvarlak meyveler aide edil diği ancak S ve SY' uygulamaları kadar yuvarlaklık sağla yamadığı görülmüş, K' uygulamasının ise; yuvarlağa yakın aval meyveler aluşturturdugu saptanmıştır. 14) 100 çekirdek hacmi değerlerine bakılmış, 1 nci yılda ça~ kirdek hacmi değerinin, 2 nci yıl değerinden daha düşük olduğu yani çok ürün yılında çekirdeklerin daha küçük ol duğu saptanmıştır.. İS) Çekirdek boyu ve çekirdek ani değerlerine bakıldığında, 1 nci yılda çekirdek boyu ve eni 2 nci yıl çekirdek boyu ve eni değerinden daha düşük alarak tespit edilmiştir. lâ) Ta Et aranı üzerinde durulmuş, en yüksek % at oranını, 1 nci ve 2 nci yılda 3' uygulaması vermiştir. 17) Meyvede yaş maddeda % yag oranına bakılmış, istatiatiki yünden önemli bir etkisi bulunmamakla birlikte, sert bu dama, ve* yapraktan- gübrem uygulamalarının %. yag oranını art tırdığı, görülmüştür-. S“ uygulaması £”uygulamasına göre % yas aratrında E..691 arttırırken ? SY“ uygulaması ite bu artış; % 2-67”olmuştur- llalayısıyla yag" aranı arttırmada an etki-- 149 - Li yöntemin SY* uygulaması aldugu saptanmıştır.. 18) %. Oleik asit iktarlarma bakılmışa K ve KYr uygulamaları en yüksek alaik asit değerlerini verirken- *. S ve SY' uygu lamaları ise; en düşük aleik asit değerlerini vermiştir- S' uygulaması* K* uygulamasına göre, yapraktan gübreleme de şahitlerine göre, aleik asit miktarını düşürmüştür. Oleik asit miktarını düşürmede en etkili uygulamanın ise SY uygulaması aldugu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-150- SUMMARY Rasearcha were conucted at the Univeraty of Ege, Fa culty of Agriculture, Department of Horticulture between the years 1991-1992 to inestigate the effects of classical prun- ning and hard pruning on yield and low yielding years and fruit quality in the olive oil cultivar“Edremit Yağlık”Classical pruning CiO resulted in excessive plant hight and harvest difficulties. To find a solution to these problems confronted by the farmers, hard prunning (S) was tested in combination with foliar fertilization againts the classical prunning system followed by the farmers in the region of Edremit. It was thought that lowering the plant hight would make harvest and plant protection procedure easier and cheaper. Furthermore, hard prunning in combination with foliar fertilization (SY) will not only make cultural practices easier, but it will aiso help to obtain higher fruit quality and oil output. 700 alive trees namely:“Edremit Yağlık”were selected in a 70 decar growers orchards under nan irrigated conditions in Künerli region of the Dereli village in Edremit plain of Balıkesir province. The experiment lasted two years, in 1991 and 1992 whera a total of 186 leave samples were taken bath years in July, August, September and October and a total of 43 fruit samples were taken each year during the harvesting period. The experiment cohcisted of randomized plot desighn.-151- Data were collected from the tested treatments underleft to analyses of variance; after which LSDf test was applied to classify graupes differring from each other. At the; beginning of the higher yielding year (1991)“Edremit Yağlık”alive trees were prunned either classical (K) which is characterized in removing only, and leave the main stem somewhat naked, resulting in excessive plant hight, or they were prunned hard to ensure goad air circulation and lowaring the plant hight to a ratio of 1/3. Besides this, in both years, as a second combinating factor, beginning prior to flowering 4 % KNOs + 0.5 % urea were also applied to the treee (Y) in April, July and August. The results abteined from this study are 3ummerizsd below: There were no differences betwsen treatments with regard to fruit lengh, fruit weight of 100 3eeds and oil ratio in fresh matter, but nitrogen, phophorus and potash in leavee, phosphor and potash in flesh, fruit yield, fruit/kg, weight and volume of 100 fruits, fruit diamster, fruit length/width ratio, volume of 100 seeds, 3eed lenght, seed width, percen- tags of fleeh, and oleic acid content differed between treat-ments. 1) That highesst N % was abteined in second year in hard prun ned trees leaves. The lowest N %> in claesical prunned tre es- leaves again in the second year. It was recognized that the? actual reason far higher N % leaves was dueta foliar fertilization.-152- 2) The highea N %, accumulation in leaves were obtained in the first and the forth period and the lowest in the third period in bath years. 3) White the highest P % were observed in the Leaves taken n the third period in the second year, the laweet were ob served in the leaves taken in the third period of the first year. 4) The higheet K % was obtained in the leaves in the second period of the second year and the lowest in the forth pe riod in bath years. 5) Accumulation of N.P.K in fruit flesh was also noticed. The highest P % was observed in classical prunned trees in the first year. and the lowest in SY, KY, and K in the first year again. Hard prunning was most satisfactory treatment in highering P % in fruit flesh. 6) K % in fruit flesh in first ysar was higher than in the second year. 7) Average N.P.K in fruit flesh was 0.655. 0.0771 and 1.027 % dry matter respectively. This is ratio of 1/0.12/1.57 bet ween them. 8) The higheet fruit yield wae obtained from nearly hard prunned trees in the first year. which was the lowest in the second year. Glaasical and hard prunning treatments made at the beginnings af the first year were lowering yi eld in tha highea yields year and vice versa. It was thou ght that aprapriate prunning could alter the behaviour of-153- lowei - and higher yielding years. Hard prunning was the mast yielding traatment when yield." was regarded as an a- varage of hath years. 9) Fruits/kg ratia was highest in nearly classical prunning and lowest in hard prunning traatment in the first year. Hard prunning treatment gave greater fruit sizes in bath years. 10) The wight af 100 fruits, was highest in the first year in hard and nearly hard treatments and lowest in nearly clas sical treatment in the first year. Hard prunning treatment resulted greater fruit 3izes. 11) The volume of 100 fruits was also measured our experiment. Hard prunning treatment gave the highest valumed fruits in both years and nearly hard prunning in the second year on ly. The fruits with the lowest volumes were obtained from nearly classical prunning in the first year and hard prun ning in the second year. The average of both years with regard to fruit volume was calculated far hard prunning. Which resulted in the highest fruit volumes. 12) Hard prunning was the most efficient treatment for higher fruit diameter. 13) Fruit length/width was calculated to give an estimate for fruit shape. ( Roundish oblong) * tlard and naat - hard prun ning gave; roundish fruits» Ehxle- those of claasical prun ning were- somewhat ablang. 14)Tha volume af 100 atones was lower far th& first year» which means that in yielding year* the stones a.r& smaller.-154- 15) Stone length and diameter was less far the first year as compared ta the second year» 16) Flesh % was highest in hard prunned trees in both years. 17)011 %?.. was calculated in the fresh matter. This was not significantly increasing statistically», but it was higher in percentage in hard prunned and foliar fertilized trees. Hard prunning increased oil 1.69 % as compared to classi cal prunning. Nearly hard prunning resulted in 2.67 inc rease, which was regarded as the highest. 18) Classical and Nearly Classical prunnings gavs the highest oleic ratios, while hard and nearly hard prunnings gave the lowest. Hard prunning and foliar fertilization decre ased oleic acid ae compared to classical Prunning and con trols respectively, nearly hard prunning was seen to be the best in decreasing oleic acid ratio.