Konutlarda çift duvar arası ısı yalıtım uygulamalarının incelenmesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 154175
- Danışmanlar: DR. FİLİZ ŞENKAL SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Dünyadaki nüfas artışı, gelişen sanayileşme ve kentleşme; enerji tüketimini hızla arttıran etkenlerdir. Tüketilen enerjinin önemli bir bölümünün yapıların aktif olarak ısıtılması için harcanması, ısıtma enerjisi maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır. Ticaret ve sanayi yapılarında olduğu gibi konutlarda da eti etkin enerji tasarrufu; kolay uygulanabilir bir enerji verimlilik teknolojisi olan ısı yalıtımının kullanımıyla sağlanabilmektedir. Yalıtım sayesinde, ısı kayıp ve kazançları azaltılarak enerji tasarrufunun sağlanması, çevrenin korunması, ısıl konfor ve gürültü denetiminin sağlanması, yapı elemanlarında ve yüzeylerinde yoğuşmanm önlenmesi veya azaltılması ve yapı elemanlarının dış etkilerden korunması mümkün olabilmektedir. Binalardaki ısı kayıpları, duvar, döşeme ve çatı konstrüksiyonîan ile baca, pencere ve kapı gibi yapı elemanlarından gerçekleşmektedir. Bu bölgelerden oluşan ısı kayıpları oranlan yapının mimarisine, konumuna, ısı yalıtım durumuna ve kullanılan yapı malzemelerinin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak, bina yüksekliği arttıkça dış duvarlardan gerçekleşen ısı kayıp oranlarının da artığı görülmektedir. Son yıllarda diğer binalarda olduğu gibi konutların da bina yükseklikleri göz önüne alındığında dış duvarlara ısı yalıtımı uygulanması gereği bir defa daha anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Increasing in population of world, developing in industry and cities are factorc in consumption of energy. Consumating energy for heating is the large part of waste of energy. Not only in buildings of industry or commerce but also in houses heat insulation technology is the main fact of provide saving energy. insulating buildings, decreases heat losses and profits, protects environment, provides thermal comfort and noise control, prevents evaporations at structural components and on their surfaces also protects them against external factors. Surfaces of heat loss in buildings are walls, floors and roofs constructions also structural components like chimneys, windows and doors. In this parts of buildings proportions of heat loss are connected with plans and location of building, characteritics of heat insulation and structural materials. But İt is clear that the more elevated is building the more proportion of heat loss will increase. So not only in buildings of industry or commerce but also in houses heat insulation must be applied first to the walls.