Kabuk hassas döküm yönteminde kabuk kalınlığına ve mukavemetine etki eden faktörler
Factors affecting shell thickness and strength in investment casting
- Tez No: 154209
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tezde, kabuk hassas döküm yönteminde kabuk kalınlığına ve mukavemetine etki eden faktörler araştırılmıştır. Bu faktörlerin incelenebilmesi için kabuk kalıbı oluşturan bileşenlerin özelliklerinin bilinmesi gereklidir. Bu bakımdan bu çalışmada bunlara ait geniş bilgi verilmiştir. Seramik çamurun viskozitesi, bileşenleri ve modelin seramik çamura daldırılma sayısı ve katlar arası kurutma zamanı kabuk kalınlığına ve mukavemetine etki eden faktörler olmaktadır.Bunların nasıl etki ettiği yapılan bir deney çalışmasıyla belirlenmiştir.Deneyde seramik çamur viskozitesi, daldırma sayısı ve daldırmalar arası kurutma zamanı kontrol parametreler olarak alınmış ve üç farklı deney yapılmıştır. Daha sonra oluşturulan numunelerin kalınlık ve mukavemet değerleri ölçülmüştür.Sonuç olarak, bu faktörlerin kabuk kalınlığını ve mukavemetini nasıl etkilediği belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Kabuk hassas döküm, viskozite, kurutma zamanı, daldırma sayısı, kabuk mukavemeti
Özet (Çeviri)
In this thesis, factors affecting shell thickness and strength in lost-wax process have been investigatedin order to examine these factors, the properties of the contents of the shell mold must be known. For this reason a wide information about these contents has been given in this project. The ceramic slurry's viscosity, ceramic slurry's contents, the number of dipping action and the amount of dry time between dips are the main factors affecting shell mold integrity and thickness.An experimental study has been done in order to determine how these factors affect shell mold integrity and thickness. The ceramic slurry's viscosity, the number of dipping action and the amount of dry time between dips have been taken as control parameters.Three experiments have been done in order to investigate the effects of these parameters on shell mold strength and thickness.After the experiments the thickness and the strength of the shell molds are measured. As a result, it has been determined how these factors affect shell strength and thickness. Keywords : Ceramic shell casting, viscosity, dry time, dipping number, shell strength XI