Tarımsal üretimde tarım sigortalarının yeri ve önemi
Agricultural insurance for importantand position in agricultural production
- Tez No: 154254
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OKAN GAYTANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tarım sektörü insanların temel ihtiyaç maddelerini üreten ve aynı zamanda sanayi sektörüne hammadde sağlayan bir sektör olarak stratejik ve vazgeçilmezdir. Bu denli önemli bir sektör olmasına karşın tamamen doğal koşullara bağlı olduğundan diğer sektörlere oranla daha fazla risk ve belirsizliklerle karşı karşıyadır. Başka bir deyişle tarım üstü açık bir fabrikadır. Tarımda doğal risklerin en aza indirilmesini sağlayacak en önemli çözümlerden biri,“Zorunlu Tarım Sigortası”dır. Bir çok ülkede üretici gelirlerinin azalmasına karşı riskleri azaltmak için,“Sigorta”kavramı geliştirilmiştir. Türkiye'de ise ekili alanların % 97 'sinin dolu yağışı aldığı ve ürünlerin % 46'sının zarar gördüğü halde yürürlükteki yasalarla zarar gören çiftçilerin ancak %2'sinin zararının karşılanabildiği gerçeği ortada iken ekili alanların sadece % 2'sinin sigortalı olması düşündürücüdür. Türkiye'de nüfusun % 35 lik bölümünü tarım kesimi oluşturmasına rağmen devlet korumacılığı dekar başına 10$ düzeyindedir. Gelişmiş Ülkelerde ise devlet korumacılığı 80$'a kadar çıkmaktadır. Türkiye'de diğer ülkelerde olduğu gibi bir yasa ile belirlenmiş, tutarlı bir şekilde uygulanan tarım politikası uygulaması da yoktur. Bu çalışmada Tekirdağ ilinin Genel tarımsal yapısı, tarımsal örgütlenme, tarım sigortalarının Dünya ve Türkiye'deki gelişimi, TSV ve Hasar organizasyonu, dolu hasar tespit sonuçlarının değerlendirilmesi,Tekirdağ ilinin 2002 ve 2003 yıllarındaki doğal afet analizi, Tarım Sigortalan Yasa çalışmaları gibi konulara yer verilmiş, sonuç ve öneriler bölümünde de çok yönlü değerlendirmeler yapılarak makro ve mikro düzeyde öneriler getirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Bitkisel Üretim, Tarım Sigortalan, Tarım Sigortaları Vakfı, Hasar Organizasyonu, Çiftçi Kuruluşları, Sigorta Şirketleri,
Özet (Çeviri)
Agricultural sector as a sector producing the basic needs of people and, also, prousding raw material to industrial sector, is strategic and onquitable. Though it is a sector that much important, it faces much more risks and uncertaintities in comparison to other sectors due to natural conditions it is bound to. In other words, agriculture is an open facility. One of the solutions that will reduce natural risks in agriculture to the minumum is the“ Obligatory Agricultural Insurance ”. To reduce the risks of producers income decrease in many countries,“Insurence”context has been introdured. Though 97 % of the farming land and 46 % of production are damaged by the hail, it is interesting that only 2 % of the farming land is under insurance where as only 2 % of the farmers' loses is met by the laws in effect. Though the agricultural section constitutes %35 of the Turkish population state protection is at the level of $ 10 per decares. In developed countries, state protection rises up to $ 80. In Turkey, there is not an agricultural policy defined by low and administered consistently as in other countries. In this study, the agricultural structure of Tekirdağ province, agricultural organization, the development of agricultural insurance in the world and Turkey, AIF and Damage organization, an evalvation of hail damage defermination results, the natural disaster analysis of Tekirdağ province in the years 2002 and 2003, and studies on Agricultural Insurance law are included, and through multi-dimensional evaluations suggestions an micro on macro levels are introduced in condusion KEY WORDS: Vegetable Production, Agricultural Insurance, Agricultural Insurance Foundation, Claim Organisation, Farmer Institutions, Insurance Companies.