Orizio dokuma makinesi besleme grubu yatağı imalatı
Production of Orizio textile machine feeding group post
- Tez No: 154284
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURŞEN ÖNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ORIZIO Dokuma Makineleri Besleme Grubu Yatağı İmalatı Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çorlu Makine Mühendisliği Anabilim Dalı Orizio dokuma makineleri tekstil sektöründe ham kumaş üretiminde kullanılan tezgahlardır. Bu makineler İtalyan patentli olup, ülkemizde bir çok tekstil fabrikasında kullanılmaktadır. Bu makinelerin işletilmesinde karşılaşılan en büyük güçlük, besleme grubu yataklarının kısa sürede kullanılamaz hale gelmesidir. Bu yataklar yüksek maliyetli olup sadece ithalat yoluyla elde edilebilmektedir. Şekil değiştirmeye uğradıklarında, üretilen kumaşta oluşturdukları hasarlar üretimi olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun sonucunda da, üretici firmanın birim üretim maliyetlerinde artışlar oluşmaktadır. Birim üretim maliyetlerindeki artışlar tekstil firmasının rekabet gücünü zayıflatmakta ve verimliliğim azaltmaktadır. Günümüz ekonomik şartlarında bu tür pahalı yedek parçaların imalatının ülkemizde yapılması kaçınılmazdır. Bu tezde, St 37 çeliği kullanılarak imal edilmiş besleme grubu yatakları makineler üzerinde deneylere tabi tutulmuştur. Deneysel veriler ışığında, imal edilen yeni besleme grubu yataklarının verimliliği ve ekonomikliği araştırılmıştır. 2004, 35 sayfa. ANAHTAR KELİMELER: Besleme grubu yatağı Ortalama yatak kullanım süresi Ortalama onarım süresi Toplanı çalışma süresi Ortalama yatak maliyeti Net çalışma süresi : İçinden dokuma ipi geçen küçük parça. :Her bir besleme grubu yatağı için deneysel kullanım süresi. : Her bir besleme grubu yatağı için deneysel onarım süresi. : Her bir besleme grubu yatağı için deneysel çalışma süresi. : Her bir besleme grubu yatağının ortalama üretim maliyeti. : Her bir yatak için onarım süresi dışında kalan çalışma süresi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Master of Science Thesis ORIZIO Textile Machines Feeding Group Post Production Trakya University Natural and Applied Sciences Institute Çorlu Mechanical Engineering Department Orizio textile machines are workbenches which are used in basic clothe production. Those Italian patented machines are widely used in the textile companies all around the country. The most frequent problem faced during the production phase is the early deformation of feeding group posts. These posts are costly and, the only way of getting those parts is by import. In case deformation, the defects on the producted clothe affect the production phase negatively. Consequently, the company faces some unexpected rises in the unique production costs of the posts. These rises in the unique production cost weaken the company competitiveness and, decrease the productivity. In this economical environment, it is inevitable to produce those parts in our country. In this thesis, the feeding group posts have been reproduced by using St 37 steel and, tested on the machines. By the help of the test data, the productivity and economical results of the reproducted feeding group posts were investigated. 2004, 35 pages. KEY WORDS: Feeding group post : A single part in which textile fabric passes through. Average post usage time : The experimental usable time for each feeding group post. Average repair time : The experimental repair time for each feeding group post. Total work time : The experimental working time for each feeding group post. Average cost for each post : The average cost for each post during the production phase. Net working time : The usage time for each post out of the repair time.