Kuantum telinde sığ verici
A shallow donor in quantum well wires
- Tez No: 154283
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EROL OKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu çalışmada kuantum tellerine hapsedilen bir elektron incelenmiştir. Sonsuz kuantum teli içindeki elektrona manyetik alan ve üç boyutlu elektrik alanın etkisi yaklaşık çözüm yöntemi olan varyasyon yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. İyonizasyon enerjisi ve polarizasyon, yabancı atom hesaba katılarak, elektrik alan, tel genişliği ve elektrik alan uygulama açısının fonksiyonu olarak hesaplanmıştır. Üç boyutlu elektrik alan için bulunan sonuçlar daha önce tel eksenine dik yönde uygulanan sonuçlardan farklıdır. Elektrik alanın tel ekseni üzerinde bileşeninin yabancı atomun iyonizasyonunda çok etkin olduğu ve polarizasyon arttıkça, iyonizasyon enerjisinin elektrik alanın eksen bileşeniyle hızla azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study an electron confined in quantum well-wires is considered. The response of an electron to a three dimensional electric field and magnetic field in an infinite quantum well wire is investigated within a variational scheme. Taking in to account the impurity ion, ionization energy and polarization are calculated as a function of the electric field, wire width and the application angle of the electric field. It is found that the results for the spatial electric field differ from previous results found for the electric field applied in the direction perpendicular to the wire axis. The axial component of the electric field is very effective on the ionization and the ionization energy weakens rapidly with the axial component of the electric field as the polarization of the carrier distribution intensified. n