Küçük boyutlu küresel camlar ve üretimini etkileyen değişkenlerin belirlenmesi
Glass microspheres and the parameters of their production methods
  1. Tez No: 154340
  2. Yazar: UFUK ALİ SAYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EKERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Üretilen bir çok ürünün yüzeylerinin şekil geometrisi önemlidir. Görünüş, parlaklık, renk v.b. fiziksel özelliklerin yanında, kimyasal etkilere ve ortam koşullarına dayanım da gereklilik koşullarındandır. Bir çok metallin son işlem kademelerinden birisi olan yüzeyin temizlenmesi ve boyanacak ya da kaplanacak yüzeylerin ön işlemlerinde küresel şekilli cam parçacıklar kullanılmaktadır. Küresel cam parçacıklar doğrudan boya katkı malzemesi olarak kullanıldığı gibi, yüzeyi aşındırmak amacı ile de kullarıılmaktadır. Yüksek sertlik aşındırma için, küresellik ışık yansıtma için önemli özelliklerdir. Üretiminin kolaylığı ve önemli bir tesis gerektirmemesi yaygın kullanım olanakları sunmaktadır. Bilinen üretim yöntemleri ile üretilmiş küresel cam parçacıkları mikroskop altında incelenrniştir. Geri dönüştürülmüş camlar, öngörülen hazırlama işleminin ardından küreselleştirilme işlemine tabi tutulmuşlardır. Şekillendirilmeyen parçacıklarla küresel şekle getirilen parçacıklar incelenerek görüntülenmiştir. Yüzey görünüş özelliklerine etki eden değişkenlerin endüstrideki kullanım alanları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nearly for all the products geometrical form of the surfaces are an important issue. Appearance, brightness, color e.tc. beside physical properties, resistance to chemical effects and environmental conditions is an needed asset For surface cleaning that's a final process step of many metals and at pre-process of painting or coating of a surface, spherical glass beads are used. They're directly used as additives of paints but also used for surface abrasion. High hardness for abrasiviness and brigtimess for reflection öf the light, these are the important properties. Ease of production and not feeling the necessity of a complex plant give them a chance of broder usage possibilities. Glass beads that are produced by traditional production techniques are examined under microscope. Unformed particles and also spherical shaped particles are examined and viewed. Industrial application areas are given for variables that have effect on surface apperance. XI