Pilot ölçekli akışkan yatak kömür yakıcısının mekanik tasarımı
  1. Tez No: 15451
  2. Yazar: DOĞAN DEMİRAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECDET ALTUNTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı pilot ölçeğinde bir akışkan yatağın kömür yakılması amacıyla mekanik tasarımının yapılmasıdır. Bu tez çalışmasında 65 kW 'lık bir akışkan yatak sistemi tasar lanmıştır. Yatak $ 400 mm dairesel kesitte ve 1642 mm yüksek li ğindedir. Isı transfer yüzeyi olarak 0 51 mm çapında ve 1297 mm uzunluğunda çelik çekme kazan boruları kullanılmıştır. Borular yatağın dış duvarına dikey şekilde yerleştirilmiştir. Ortalama kömür iriliği 3 mm kabul edilmiş ve yatağa hız ayarı yapılabilir doğru akım motoru, ile tahrikli bir vidalı konveyor ile beslen mesi düşünülmüştür. Boş kolon itibarı ile gaz hızı 1 m/s olarak seç i lm i ş t i r. Yatak karbon çeliğinden,, dağıtıcı ise üzerinde dört adet arifiz bulunan nozul tipi seçilmiştir. ileriki çalışmalar düşünülerek an adet basınç ölçme, on i ki adet sıcaklık ölçme ve bir adet kireç taşı besleme noktası eklenmiştir. Yatağı terkeden gazların sürüklediği parçacıklar bir siklon tarafından tutulmakta ve yatağın içerisine geri beslenmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main purpose of this study is to realise mechanical design of a f luidised-bed of pilot scale in order to use in coa 1 -combust i on. In the work a fluid i zed-bed system of 65 kW as heat power is planned. The bed has cylindrical geometry of 400 mm in diameter and 1642 mm in height. With a diameter of 51 mm and a height of 1297 mm, seamless stainless steel pipes is used as heat transfer surfaces and ^re located vertically around exterior wall of the bed» A coarseness of 3 mm for coal is assumed average» Furthermore, it's thought far coal to be fed to the bed by using a. screw conveyor powered by a speed adjustable D.C. motor. A velocity of 1 m/sn for gas is assumed as superficial design velocity» Combustion chamber is designed with carbon steel. Distributor- plate which has four orifices is chosen nozzle-typed and is made of stainless steel. For further studies, 10 pressure measuring points, 12 temperature reading points and 1 limestone feeding part are included on the unit. The particles dragged by gases are captured by a cyclone at the exit point and are -fed back- in to the bed.