Buldan yöresi (Denizli) metamorfik kayaçlarının mineralojik, petrografik ve jeokimyasal incelenmesi
Mineralogical, petrographical and geochemical investigation of the metamorphic rocks in Buldan (Denizli) area
- Tez No: 154549
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİS MANAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Menderes Masifi'nin doğu kanadında yer alan Buldan (Denizli) ve çevresindeki metamorfik kayaçlann mineralojik, petrografik ve jeokimyasal özellikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. İnceleme alanında, Prekambriyen yaşlı Çine Grubu'na ait metamorfik kayaçlar iri taneli ve iki mikalı olan ve bazı kesimlerde aplit ve amfîbolit bantlan ve pegmatoid damarlan içeren gözlü gnayslar, feldispat gözlerinin gelişigüzel dağılım gösterdiği benekli gnayslar, bantlı gnayslar ve ince taneli biyotit gnayslardan oluşmaktadır. Gnaysların üzerine genelde düşük dereceli metamorfik kayaçlardan oluşan Ortaköy Formasyonu'na ait çeşitli şistler uyumsuz olarak gelmektedir. Şistler kuvarsit, mermer, amfîbolit bant ve mercekleri içermektedir. Alt düzeylerde granat-mika şistler gözlenirken üst seviyelere doğru mika şistlere geçilmektedir. Menderes Masifi metamorfitleri üzerinde uyumsuz olarak Alt Pliyosen yaşlı kiltaşı, silttaşı, kireçtaşı ve marn ara düzeyleri içeren ve egemen kumtaşı istifinden oluşan Kolankaya Formasyonu yer alır. Pleyistosen yaşlı çakdtaşı-kumtaşı-silttaşı-çamurtaşı düzensiz ardalanmasından yapılı Asartepe Formasyonu Kolankaya Formasyonu'nu uyumsuz olarak üstler. Kuvaterner yaşlı alüvyon birimi altlayan birimleri uyumsuz olarak örter. Çoğunlukla gözlü yapı sunan gnaysların mineralojik bileşimi şöyledir: Kuvars- Plaj iyoklas(oUgoklas)-K-feldispat-Biyotit-Muskovh-Granat-Turmalin-Apatit. Gnayslar içindeki pegmatoid damarlan ve inceleme alanı civarında varlığı bilinen migmatitler metamorfizma sırasında yüksek sıcaklık ve basınç koşullarına işaret etmektedir. Menderes Masifi'nin geneline baktığımızda tüm asmasiflerde yüksek dereceli metamorfik zon genellikle gnayslarla temsil edilmektedir.VI Gözlü gnayslar içindeki düzensiz şekilli pegmatoid damarları yaklaşık D-B doğrultuludur. Zonlanma göstermeyen basit pegmatoidlerdir. Pegmatoidler, "Plajiyoklas (Ani4_2o) - Mikroklin - Ortoklas - Kuvars - Turmalin - Muskovit - Biyotit - Klorif şeklinde sade bir mineralojik bileşime sahiptirler. İnceleme alanındaki gnaysların majör oksit ve iz element içeriklerine göre ilksel kayaları magmatik, kalkalkalen, peralumino, S tipi, sin ve/veya post-tektonik granit ve granodiyorittir. Metamorfik kayaçlann egemen şistozite doğrultulan KB-GD ve KD-GB ve şistozite eğim açılan ise 18-72° arasındadır. Metamorfitlerdeki kıvnmlan ve şistozite düzlemlerini oluşturan en büyük basınç doğrultusu 100-280° yani yaklaşık D-B olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT in this study, it is determined of mineralogical, petrographic and geochemical evidences for the metamorphic rocks in Buldan-Denizli area located at the eastern part of the Menderes Massif. in the study area, Precambrian Çine Group is composed of the augen gneisses which are coarse grained with two micas and have aplite, amphibolite bands and pegmatoide veins in some locations, spotted gneisses that scattered distribution of the feldspar grains, banded gneisses and fine grained biotite gneisses. Schists which belong to Süurian-Devonian