Denizli yöresi Anadolu kestanesi (Castanea sativa Mill.)'nin bazı morfolojik özellikleri üzerine araştırmalar
Research on morphological characteristics of Anatolian chestnut (Castanea sativa Mill.) in Denizli region
- Tez No: 309672
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL DUTKUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması, Denizli'nin Buldan ve Babadağ ilçelerindeki 600-800 metre yükseltilerinde yer alan aşılı doğal kestane ormanlarında gerçekleştirilmiştir.Araştırma alanında toplam 40 ağacın boy ve göğüs çapı değerleri, kabuk kalınlıkları, tepe tacı iz düşümleri ve dallanma yükseklikleri ölçülmüştür. Çalışmada örnek ağaçlardan istatistiki olarak anlamlı; yaprak özellikleri, kupula ve meyve özellikleri, ve ağaçların habitusunu belirleyen özellikler ölçülmüş, standart sapma değerleri ile değişim katsayıları hesaplanarak ve yaygınlığı belirlenmiştir.Buna göre Babadağ'da ağaçların boylarının ortalaması 13.5 m, Buldan'da ise 18.5 m; göğüs çapları da Babadağ'da 74.6 cm, Buldan da 73.85 cm, Tepe Çapı izdüşümü Babadağ'da 9. 15 m, Buldan'da 10.81 m, dallanma başlangıcı Babadağ'da 1.14 m Buldan'da 1.61 m olarak tespit edilmiştir. Yine kabuk kalınlıkları da Babadağ'da 2.24 cm, Buldan da ise 1.73 cm olarak ölçülmüştür.Yaprakları bakımından Buldan'da yaprak sapı uzunluğunun ortalaması 1.78 cm, Babadağ'da ise 1.75 cm, ayanın eni Buldan'da 7.17 cm, Babadağ'da ise 7.19 cm olarak belirlenmiştir. Meyveler bakımından da Buldan'da boy ortalaması; 2.87 cm, Babadağ'da 2.26 cm, çapı Buldan'da 1.81 cm, Babadağ'da 1.93 cm, ağırlıkları Buldan'da 17.96 gr, Babadağ'da 16.35 gr olarak tartılmıştır.
Özet (Çeviri)
This Msc thesis study was conducted in Chestnut forest that located in the elevation of 600-800 meters of Buldan and Babadağ regions that districts of Denizli city.In sompled area, total of 40 trees?s height and chest diameter values, bark thisckness, crown diameter and branches heights were measured. In this study, selected trees were statistically important; leaf properties, kupula and fruit specifications and habitat properties were measured, Standard deviations and variables were calculated and variations determined.As a results of experiments, trees mean values of heights in Babadağ approximately 13.5 m, in Buldan 18.5 m; chest diameter in Babadağ approx. 74.6 cm, in Buldan 73.85 cm, crown diameter mean values in Babadağ?da 9.15 m, in Buldan 10.81 m, branch propogation in Babadağa 1.14 m, in Buldan 1.61 m were determined. However, mean of bark thickness were approximatelt 2.24 cm in Babadağ and 1.73 cm in Buldan were determined.For leaf, mean values of leaf were measured 1.78 cm in Buldan, 1.75 cm in Babadağ 1.75 cm. the widths of leaf were 7.17 cm in Buldan, 7.19 cm in Babadağ were determined. For furiuts, the mean length of furiuts were 2.87 cm. in Buldan, 2.26 cm in Babadağ. Diameter were measured 1.81 cm in Buldan, 1.93 cm in Babadağ. For weights, the mean values of weights 17.96 g in Buldan, 16.35 g in Babadağ were determined, respectively.