Ciddi yanık yaralanmaları için kullanılan basınçlı giysilerin basıncının belirlendiği yeni bir tekniğin geliştirilmesi
A novel technique to determine pressure in pressure garments for hypertrophic burn scars
  1. Tez No: 154559
  2. Yazar: NİLÜFER YILDIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YÜKSEL İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Çeşitli yanık tipleri termal, kimyasal, elektriksel ve radyasyonel yaralanmalarla oluşabilir. Bu çalışmada üçüncü derece yamk yaralanmalarında kullanılan basınçlı giysilerle ilgileniyoruz. Üçüncü derece yanıklar epidermisi (üst deriyi), dermişi (alt deriyi) ve hipodermisi (deri altını) aynı anda etkileyen çok ciddi yanıklar sınıfına giren yanıklardır. Yanık yara iyileşmesi ardından yara ile ilgili hipertrofik skar, keloid gibi komplikasyonlar işlevsel ve psikolojik sorunlara yol açabilir. Bu dönemde yaranın rehabilitasyonu önem taşır. Bu amaçla kullanılan rehabilitasyon yöntemlerinden biri olan basınçlı giysiler yardımıyla yaralı bölge üzerine ters şekilde bir basınç uygulanır ve skar oluşumu kontrol edilir. Bu tip basınçlı giysiler kullanıldığı vücut dokusu üzerinde maksimum 20mmHg basınç uygulamak üzere üretilmektedir. Bu 'ideal' basınç zaman içinde değişim göstermiş ve hiçbir zaman bilimsel olarak belirlenememiştir. Bu araştırma, ciddi yanık yaralanmalarında kullanılan basınçlı giysilerin uyguladığı net basıncın belirlendiği yeni bir tekniğin geliştirilmesi ile ilgilidir. Yanık yaralı vücut parçası üzerinde kullanılan basınçlı giysilerin uyguladığı net basıncın belirlenmesi amaçlanmaktadır. Nilüfer YILDIZ
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Various types of bums may occur by thermal, chemical, electrical and radiational injuries. We are dealing with the pressure garments used in third-degree burns. These type of burns are severe burns that affect the epidermis, dermis and hypodermis at the same time. After burn regeneration, complication like hypertrophic scar, kelloid can cause functional and psychological problems. In this period of time rehabilitation gains importance. Using pressure garments which is one of the rehabilitation methods, the formation of hypertrophic scars are controlled by applying counter pressure to the wounded area. These type of pressure garments are designed to exert a pressure of approximately maximum 20mmHg on the underlying tissue. This 'ideal' pressure has varied over the years and has never been scientifically established. This investigation is about a novel technique to determine pressure in pressure garments for hypertrophic burn scars. It is aimed to determine the exact pressure in pressure garments on the part of the body they are applied. Nilüfer YILDIZ