1984-1986 yılları arasında kliniğimizde yapılan vitrektomi ameliyatları geç sonuçları
- Tez No: 1890
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
 - Yıl: 1987
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 71
Özet
-83- V-TÜRKÇE DZET Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Nisan 198^-Temmuz 1986 arihİEri arasında, emilmeyen vitreus opasitesi (1*+ göz), proliferatif retinopati (140 göz), komplike retina dekolmanı (18 göz), travmanın sekonder kompli- kasyonları (76 göz) ve pastoperatif endaftalmi nedeniyle, toplam 251 Dİguya vitrektomi yapılmış, 22 olguda lensektomi, 29 olguda dekolman, 1 olguda lensektomi-dekolman ve bir olguda ise glokom cerrahisi aynı seansda uygulanmıştır. Ortalama 15.4 aylık izleme süresi sonunda, gözlerin % 68,1 inde anatomik, % 62,2'sinde ise fonksiyonel başarı sağlanmıştır. Retinanın fonksiyonel kapasitesine bağlı olmak üzere olguların % 47,8' inde D.l veya daha iyi san görme keskinliği elde edilmiş olup, sadece % 6,0'smda azalma meydana gelmiştir. Vitreus hemorajisi intraoperatif (% 7,5) ve erken postope- ratif (% 6,3), retina dekolmanı (% 7,0) ve R.iridis (%5,5) ise geç postoperatif dönemde karşılaşılan en sık komplikasyonlardır. Başarılı vitrektomi ameliyatlarından sonra komplikasyonlarm nadir olduğu ve diabetik hastalarda daha ciddi olarak geliştiği tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-.58 - V/I- SUMMARY In Gazi University Faculty of Medicine Department af Ophtalmology, between April 1984 ana July 1986, because of nan-resnrbed vitreous opacities (14 eyes), proliferative retinopathy (140 eyes), complicated retinal detachment (IB eyes), secondary complications of trauma (76 eyes) and postoperative endophthalmitis (3 eyes), a total of 251 eyes were undergone vitrectomy of which in 22 cases lensectomy, 29 cases detachment surgery, one case lensectomy-detachment surgery and one case glaucoma surgery were performed in the same process. After a follow-up period of approximately 15.4 months, in 68.1 % of the eyesjanatomical success, in 62.2 % of the eyesj functional success were established. Associated with the functional capacity of the retina, a terminal visual acuity which was diminished in only 6.0 %,was achieved as 20/200 or better in 47.8 % of the cases. Vitreous hemorrhage was the most common complication in intraoperative (7.5 %) and early postoperative (6.3 % ) periods, retinal detachment (7.0 %) and R.iridis (5.5 %) being late postoperative complications.lt was confirmed that the complications were rare after successful vitrectomy operations and develope more severely in diabetic patients.