Plazma nitrürlemede kullanılmak üzere alçaltıcı tip çevirici tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and manufacture of step-down DC-DC converter used for plasma nitriding
  1. Tez No: 154610
  2. Yazar: OSMAN ÖZKESER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMİN TACER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
PLAZMA NİTRÜRLEMEDE KULLANILMAK ÜZERE ALÇALTICI TIP ÇEVİRİCİ TASARIMI VR GERÇEKLEŞTİRİLMESİ ÖZET Endüstriyel uygulamalarda kullanılan bir malzemenin, yüzey özelliklerini iyileştirmek amacıyla plazma yüzey işlemleri uygulanır. Yüzey iyileştirme işlemlerinde kullanılan en yaygın yöntemlerden biri olan plazma nitrürleme metalik parçaların yüzey bölgelerinde azotun çökmesiyle meydana gelen termokimyasal bir yüzey sertleştirme işlemidir. Plazma nitrürleme, metalik numunelerin yüzeyinde nitrik meydana getirmektir. Bu yöntem günümüzde teknolojik gelişmelere önemli katkılar sağlamaktadır, yani malzemeye uygulanan yüzey işlemlerinde verimli ve ekonomik bir çözüm sunarak endüstriyel taleplere cevap vermektedir. Ayrıca bu yöntem doğayı korumak adma da önemli bir uygulamadır. Plazma nitrürleme işlemi üzerine yapılan çalışmalarda klasik doğru akım kaynağı yerine darbeli doğru akım güç kaynağı kullamlmaktadır, bu konuyla ilgili çalışmalar literatüre geçmiştir. D.a.-d.a. çeviriciler, ayarlı anahtarlamalı d.a.-d.a. güç kaynaklarında yaygm olarak kullanılırlar. Anahtarlamalı d.a.-d.a. çeviriciler, ayarsız d.a. girişten istenen gerilim seviyesinde kontrollü d.a. çıkış elde etmek için kullanılır. Elektriksel güç dönüşümlerinde verimlilik tüm dünyada ilgilenilen öncelikli bir konu haline gelmiştir. Anahtarlamalı güç kaynakları tasarımcıya hem yüksek verim, hem de esneklik sağlamaktadır. Yan iletken teknolojisindeki, magnetik ve pasif eleman teknolojisindeki gelişmeler anahtarlamalı güç kaynaklarını güç dönüşümü için kullanımı en yaygm kaynak haline getirmiştir. Plazma nitrürlemede kullamlmak üzere alçaltıcı tip çevirici tasarımı ve gerçekleştirilmesi tezinde, plazma nitrürleme yönteminde kullamlmak üzere frekansı ve gerilimi ayarlanabilir bir güç dewesinin tasarımı ve gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaca uygun olarak alçaltıcı (buck) tip d.a.-d.a. anahtarlamalı güç kaynağı modeli tercih edilmiştir; devre modelinin simülasyonu yapılarak uygun devre elemanları seçilmiştir. Adından da anlaşılacağı gibi, alçaltıcı çevirici giriş doğru geriliminden daha düşük seviyede bir ortalama çıkış vııgerilimi üretir. Tasarlanan devrede arzu edilen çalışma aralığı gerilim için 0-1000 V, frekans içinse 0-20 kHz 'dir. vııı
Özet (Çeviri)
DESIGN AND MANUFACTURE OF STEP-DOWN DC-DC CONVERTER USED FOR PLASMA NITRIDING SUMMARY Plasma surface treatments are used for improving surface properties of materials which are commonly used for industrial applications. Plasma nitriding is one of the most common methods for improving surface properties and it is a thermochemical process that generates a gradient of nitrogen in the surface region of metallic samples. Plasma nitriding is to produce a nitride layer on the surface of the work piece. The plasma nitriding technology shows a clear orientation towards future developments. Hence it ideally satisfies current and future industrial demands for economical and efficient solutions to the treatment of surfaces. It is also an answer to social demands for improved environmental protection. The efficiency of plasma nitriding is increased by using a pulsed DC power supply instead of a conventional DC supply, the investigations about that passed through the litterateur. The dc-dc converters are widely used in regulated switch mode power supplies. Switch mode dc to dc converters are used to convert the unregulated dc input into a controlled dc output at a desired voltage level. Efficiency of electrical power transformation is one of the most important priority in the world. Switch mode power supplies offer not only high efficiency but also flexibility to designers. By the improvement at semiconductor devices, magnetic and passive devices, switch mode power supplies became widely used power supply for power transformation. The aim of thesis“design and manufacture of a dc-dc converter used for plasma nitriding”is to design and manufacture of a power supply which is used for plasma nitriding and able to set voltage and frequency. According to this, step-down (buck) converter was chosen. As the name implies, a step down converter produces a lower average output voltage than the dc input voltage. Proper circuit equipment was chosen by simulating the circuit. The aimed voltage and frequency of designed circuit are 0-1000 V and 0- 20 kHz. IX