Mevcut bir betonarme binanın deprem performansının incelenmesi
Seismic performance analysis of an existing reinforced concrete structure
- Tez No: 154611
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKAİ CELEP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
MEVCUT BİR BETONARME BİNANIN DEPREM PERFORMANSININ İNCELENMESİ ÖZET Günümüzde kullanılan geleneksel yapı analizi yöntemleri, yapının deprem yer hareketi etkisi altındaki lineer olmayan davranışı, akma olayı sırasında yapı elemanları üzerindeki kuvvet dağılımları ve göçme durumunun hangi koşullarda meydana gelebileceği konularında yeterli bilgi vermemektedir. Mevcut binaların geleneksel yöntemler yerine lineer olmayan itme analizi kullanılarak performansının incelenmesi sonucunda sismik yükler altındaki yapının elastik ötesi davranışının belirlenmesi, yapıda meydana gelebilecek mekanizma durumları ve bunların sırası, yapıda deprem sonrasında gözlenecek kapasite kayıplarının yaklaşık bir şekilde belirlenmesi ve deprem sonrasında gerekebilecek doğru güçlendirme stratejisinin verimli bir şekilde elde edilmesi mümkün olmaktadır. Yüksek Lisans Tezi olarak sunulan bu çalışma, mevcut bir binanın deprem performansının lineer olmayan itme analizi yöntemi ile incelenmesini içermektedir. Birinci bölümde yöntemin gelişimi ve özellikleri hakkında genel bilgi verilmiştir. ikinci bölümde“Performans Hedefi”konusu anlatılmış, taşıyıcı ve taşıyıcı olmayan elemanlar için performans seviyeleri ile bunların kombinasyonları olan bina performans seviyeleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölüm lineer olmayan itme analizi konusuna ayrılmıştır. Bu bölümde konu ile ilgili genel kavramlar anlatılmış, doğrusal olmayan hesaba ilişkin hesap yöntemi açıklanmıştır. Dördüncü bölümde bir yapının seçilen performans hedefine ulaşıp ulaşmadığının kontrolünde kullanılacak sınır durumları hakkında bilgi verilmiştir. Kolonlar, kirişler, perdeler gibi yapı elemanlarının sınır durumlarıyla ilgili tablolar bu bölümde yer almaktadır. Beşinci bölüm performans kavramı kullanılarak mevcut bir binadaki güçlendirme stratejisinin seçilmesi konusuyla ilgilidir. Bu bölümde yapıya uygulanacak güçlendirme uygulamasının yapı performansına olan etkileri ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Altıncı bölüm ise mevcut bir betonarme yapının doğrusal olmayan itme ve güçlendirme analizlerini içeren uygulama çalışmasına ayrılmıştır. xıv
Özet (Çeviri)
SEISMIC PERFORMANCE ANALYSIS OF AN EXISTING REINFORCED CONCRETE STRUCTURE SUMMARY The conventional structural analysis methods are not adequate enough while examining the structure's nonlinear behaviour under the effect of earthquake ground motion, force distribution during the yielding event, and the failure conditions. By using nonlinear pushover analysis instead of conventional linear elastic methods, it has become possible to define the elastoplastic behaviour of the structure under seismic loading and possible mechanism states that may occur, determine the approximate capacity degradation after an earthquake, and to chose the most efficient strengthening strategy which may be necessary. In this MSc thesis, seismic performance analysis of an existing reinforced concrete structure by using nonlinear pushover procedures is presented. The first chapter is about the development and properties of the method. In the second chapter, the concept of“Target Performance”is introduced, and information given about structural, nonstructural and combined building performance levels. The third chapter is completely about pushover analysis. In this chapter, the methodology of the nonlinear analysis is explained in detail. It also contains information about the assumptions, step by step application of the method, and the mathematical formulation about pushover analysis. The fourth chapter is about the response limits which will be used to verify whether the requirements of the chosen performance level are achieved, or not. Tables which are related with the response limits of structural elemants such as columns, beams, and shear walls can also be found in this chapter. In the fifth chapter, the preliminary design of an efficient strengthening strategy using the performance concept is introduced. The effects of different strengthening strategies which may be applied to the structure are covered in detail. The sixth chapter is an application which utilizes the nonlinear pushover analysis and retrofitting analysis of an existing reinforced concrete structure. xv