Tarihi kent merkezlerindeki konut değerleri dinamizminin analizi
The analysis of residental property values' dynamism in historic city centers
  1. Tez No: 154627
  2. Yazar: YEŞİM KARDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDİA DÖKMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET TARİHİ KENT MERKEZLERİNDEKİ KONUT DEĞERLERİ DİNAMİZMİNİN ANALİZİ Tarihi kent merkezleri sahip oldukları nitelikli konut dokusu ile önemli bir potansiyele sahiptir. Üretilen kamu veya özel kaynaklı yeniden canlandırma projelerinin, tarihi kent merkezindeki konutlarm değer kazarrmastnı sağladığı hipotezini ortaya koyan çalışmada; mekansal enterpolasyon analizi yöntemi kullanılarak, Beyoğlu tarihi kent merkezinde 1980-2000 yıHan arasındaki 20 yıllık süreçte konut fiyattemnm değişimi incelenmiştir. Kullanılan veriler, 1980-2000 yıllan arasındaki gazete yayınlanmış olan satış ilanları arasından beşer yıllık periyotlarla seçilmiştir. Coğrafi bilgi sistemlerinin veri yönetimi, işlemesi, ilişkitendiritebilmesi ve analizi ile konut fiyatlarının mahallelere göre mekansal dağılımını gösteren haritalar üretilmiştir. Bulunan sonuçlar, manzara avantajına sahip ve sosyal yapısı zaman içinde büyük değişiklikler yaşamamış mahallelerde konut fiyatlarının en yüksek değerlere sahip olduğunu ve 20 yıllık süreç içerisinde ülkenin ekonomik yapısındaki dakjalanmalann fiyatları etkilediğini göstermektedir. Bunun yanı sıra konut fiyatlan, yeniden canlandırma faaliyetlerinin aşamalarına bağlı olarak artış göstermektedir. Bu anlamda dönüşüm yaşayan alanlarda konut fiyatlarının ileride daha da artacağı söylenebilir. VIH
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ANALYSIS OF RESIDENTIAL PROPERTY VALUES' DYNAMISM IN HISTORIC CITY CENTERS Historic city centers have an important potential of residential house stock. The public or private oriented revitalization projects are thought to have a positive impact on residential property values. Using spatial analysis method, this study analyses the dynamism of residential property values in Beyoğlu historic district from 1980 to 2000 between 20 years period. The data is collected from residential sales prices published in the newspaper from 1980 to 2000 between 5-year periods. Using this data the average prices for each units square meter are calculated and with the geographic information tecnologies residential property pricing lines are produced. The results show that prices in neighborhoods that have historical structure and view advantage are higher than other districts. Also the prices are effected by the economic changes in country. The study also shows that residential prices are related to the stage of revitalization in some neighborhoods. Where revitalization is more advanced the prices are also higher. Based on this outcome, it can be expected that prices of housing in revitalized neighborhoods will be higher in the future. IX