İstanbul'da yol ağaçlandırmasının peyzaj teknikleri açısından irdelenmesi ve ağaç bilgi sistemi oluşturulması Agabis; Şişli-Cumhuriyet Caddesi örneği
The evaluation of road afforestation based on landscape techniques in İstanbul and constitution of three information system-tis; The case of Şişli, Cumhuriyet Street
- Tez No: 154628
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA YİRMİBEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
İSTANBUL'DA YOL AĞAÇLANDIRMASININ PEYZAJ TEKNİKLERİ AÇISINDAN İRDELENMESİ ve AĞAÇ BİLGİ SİSTEMİ OLUŞTURULMASI - AGABİS; ŞİŞLİ - CUMHURİYET CADDESİ ÖRNEĞİ ÖZET Karayolu, yapımından başlayarak çevrenin doğal dokusunda önemli değişmelere yol açmış, yolun trafiğe açılması ile de çeşitli kirlilik ve zararlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Karayolu kenarlarında yapılan bitkilendirme çalışmaları, karayolunun çevrede yol açtığı olumsuz etkileri en aza indirebilecek en etkili peyzaj öğeleridir. Karayolu kenarlarında yapılan ağaçlandırma çalışmaları söz konusu bitkilendirme çalışmalarının en önemli kısmım oluşturmaktadır. Karayolu ağaçlandırma çalışmaları, yeşili ve bireyleri ortak bir amaç için bir araya getiren önemli kamusal kent mekanlarıdır. Günümüzde hızla azalan bu tarz kamusal mekanların yeniden değerlendirilip, konu hakkında çalışmaların yapılması ayrıca önem arz etmektedir. Karayolu ağaçlandırması da, yolun, proje hızı, güzergahı, paralelizm, kazı - dolgular ve yol geometrik standartları gibi, yol peyzaj ma etki eden planlama elemanlarından birisidir. Gerek dikim yoluyla, gerekse doğal olarak arazide bulunan bitkiler, karayolu ve çevresinde, karayolu yaşamı ve bakımı ile ilgili olarak düzenleyici ve koruyucu görevleri vardır. Bunlar; yüzeysel toprak erozyonunu azaltmak, suların akış hızım düzeltmek, şevlerin drenajım sağlamak, kullanıcıların güvenlik ve rahatım sağlamak, virajları belirginleştirmek, uzun bir kesimin tek düzeliğini kırmak, far ışıklarından gözü korumak, rüzgarın ve donların etkisini azaltmak, gölge ve rahatlık sağlamak, cinsi tükenen bitkilerin ortamlarını korumak ve yeniden oluşturmak, trafiğin neden olduğu bazı kronik kirlenmeleri azaltmak, hava sıcaklığım ayarlamak, istenmeyen objeleri gizlemek, rüzgar ve gürültü siperleri yaratmak, trafik güvenliğini ve toprak stabilizasyonunu sağlamak şeklinde özetlenebilir. Karayolu ağaçlandırma çalışmalarına ülkemiz genelinde önem verilmediğinden, yanlış uygulamalar ile yolun hataları daha da fazla belirginleşmektedir. Söz konusu yanlış uygulamalardan en önemlisi, ağaçlandırmanın yol inşası bittikten sonra yapılmasıdır. İlgili uygulama hem zaman kaybına hem de doğal yaşamın daha fazla zarar görmesine neden olmaktadır. Bu bakımdan karayolu bitkilendirme projelerinde, tür seçimi ve tesis tekniği büyük önem taşımaktadır. Söz konusu çalışma kapsamında karayolu ağaçlandırma teknikleri irdelenecek, İstanbul genelinde 1 ana arterde yapılacak incelemeler neticesinde, ana arterdeki, tür seçimi ve tesis tekniği verilen bilgiler ışığında değerlendirilecektir. Ayrıca fotoğraflar, kesitler ve bitkilendirme projeleri çizilerek, uygulamadaki olumlu ve olumsuz yönler irdelenerek, çözüm önerileri geliştirilecektir. Bilgisayar donanımı, coğrafi veriler ve bu verilerin toplanması, saklanması, güncelleştirilmesi, işlenmesi, analiz edilmesi ve görüntülenmesi gibi işlemleri yapabilecek yazılım ve bunları planlayacak insan grubunun bir araya gelmesiyle oluşan Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), çalışmamızın önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Çalışmamız kapsamında yer alan ana arterdeki ağaçlara dair“Ağaç Bilgi Sistemi (AGABİS)”oluşturulacaktır. Genel olarak kentsel alanlarda var olan ağaçlar, estetik, psikolojik ve ekolojik işlevleri ile kentsel ortamların xivyaşam kalitesini yükselten önemli organizmalardır. Ağaçların bu misyonu, kentlerde ağaç yetiştirilmesini tercihin ötesinde bir zorunluluk haline getirmektedir. Kentlerin yeterli düzeyde ağaç varlığına kavuşturulması ve bu varlığın sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesi, ağaçlara dair yapılacak olan ayrıntılı ve planlı çalışmalar ile mümkündür. Bu nedenle kentsel ortamlarda ağaç kültürü ile ilgili her türlü çalışmaları düzenlemek üzere bir ağaç bilgi sistemi kurulmalıdır. Söz konusu ağaç bilgi sisteminin varlığı ile, kentin ağaç varlığım tanımak, kent ağaçlan ile ilgili bir yönetim programı hazırlamak, yapılacak müdahalelerde öncelikleri saptamak, gelecekteki yatırımlarla ilgili parasal tahminler yapabilmek, kentin uzun vadeli bir ağaç yönetim politikasını oluşturmak, ağacı kent yeşili politikası çerçevesinde bir iletişim vektörü olarak kullanmak şeklinde özetlenebilir. Kurulacak ağaç bilgi sisteminin temelim veri toplama çalışmaları oluşturmaktadır. Bu aşama en yorucu, zaman alıcı ve pahalı olanıdır. Saha ve literatür çalışmaları neticesinde oluşturulacak veri tabam, sorgulanıp bilgi sistemleri (CBS) mantığında derlenerek ağaç bilgi sistemi çalışmalarında kullanılacaktır. Toplum hayatım doğrudan etkileyen taşınmaz mal yönetimindeki olumsuzlukların giderilmesi ve ülke kaynaklarının yerinde kullamlmasımn temini için temel nitelikteki bilgilerin önemi artmakta ve yerel yönetimlere bu konuda önemli görevler düşmektedir. Özellikle 2000 'li yıllarda kentler klasik yönetim biçimini terk edip bilgi sistemlerine dayalı yönetim biçimleri ile yönetileceği kaçınılmaz bir gerçektir. Dolayısı ile modern kentlerin arzu edilen düzeyde ağaç varlığına kavuşturulması ve bunun sağlıklı bir şekilde devam ettirilebilmesi, ancak doğru veriler ile kurulmuş ağaç bilgi sistemleri ile mümkün olabilir. XV
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF ROAD AFFORESTATION BASED ON LANDSCAPE TECHNIQUES IN ISTANBUL and CONSTITUTION of TREE INFORMATION SYSTEM-TIS; THE CASE OF ŞİŞLİ, CUMHURİYET STREET SUMMARY Highway* causes some certain changes in the nature when it first start to build,with opening the traffic it also cause some pollution and damage. The planting works in the border of highways is the effective landscape way to decrease the harm which highways cause in environment. The afforestation in the border of highways is the most important part of planting work. The afforestation works are the city residence bring the green and people in an associate aim. Its important to evaluate these public residence which are reduced rapidly today. Highway afforestation is one of the planning element which effect the road landscape like speed of project, route, parallelism, excavation-filling and geometric standard of road. Even planting or even plants have already exist there have a duty to arrange and protect highways life and erosion in highway and its environment. We can summarise these duties like decrease the superficial soil erosion, straighten flow speed of rivers, make the drainage of abyss, provide confidence and safety for user, to make the curves clear, to break down the simplicity of a long slaughter, prevent the eyes from headlight, to increase the effect of wind and frost, to provide confidence and shade, prevent the surroundings of the plants which are face to exhausted and constitute again, to increase the some chronic pollution which traffic cause, to arrange the heat to hide unwanted objects to create wind and noise shelters, to provide safety of traffic and stabilise the soil. Because of not paying attention to afforestation in Turkey with wrong applications, road's error become more evident. The most important one in these wrong applications is to afforest highway after its construction finish. This cause to lose more time and give much harm to natural life so in this highway planting works, it is important to choose right species and plant techniques. This work include the research of highway afforestation techniques, according to the research will be made in one main artery of Istanbul, choosing species and plant institution will be evaluate with the given information. In addition, by taking photos also drawing both crosscuts and planting project negatives and positives of application will be find and search some solution for them. One of the important part of our working is (GIS) Geographical Information System which occur with combination of hardware, geographical data and their addition, hiding, update, their procession, their analysing and projecting them with hardware and also the people who will plan these. In our working we will constitute Tree Information System (AGABIS) about the tree in the main arteries. In general the trees in the urban are the organisms which increase the life quality of urban life with their aesthetics, psychological and ecological function. xviThis mission of the trees make the afforestation an obligation instead of a preference. It is possible with the planned and detailed working about the trees to reach enough tree and prevent them in urban so a tree information system should be established in urban to make and arrange every working about the tree culture. We can summarise the duty of (AGABIS) tree information system like to know the trees in city, to make management plan about the city's trees, to find the priority in an intervention, to make monetary predictions about the investments in future, to make city's long time tree management plan and use the trees as a communication vector. This is the most expensive, tiring degree that require more time. The database, which will be constituted consequence of zone and literature work, will interrogate and be composed with information systems (GIS), to use in tree information system work. In order to get rid of negatives in the management of immovable goods which effect the social life directly and to use country sources in a efficient way, the importance of the basic information getting increase and local administrations have significant duties about this subject. Especially in 2000s it is a reality that cities will abandon classical management type and adopt the management which depend on the information systems. Consequently to have enough tree in modern cities and continue this without any problem is only possible with the tree information system (AGABIS) which made by correct data. XVll