Modeling of nutrient emissions in Köyceğiz Lake-Dalyan Lagoon watershed-application of the MONERİS model
Köyceğiz Gölü-Dalyan Lagün havzasından kaynaklanan nütrient yüklerinin modellenmesi-MONERİS modeli uygulaması
  1. Tez No: 154630
  2. Yazar: NAHİDE İLKNUR ADALI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ETHEM GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bir havzada, yayılı kirletici kaynaklardan oluşan azot ve fosfor yüklerinin modellenmesi amaçlanmıştır. Bu yolla, Köyceğiz Gölü - Dalyan Lagün Havzası'na gelen nutrient yükleri dağılımının ortaya konulması hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda bölgede uygulanması uygun görülen model Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) tabanlı MONERIS modeli olmuştur. MONERIS (Modelling Nutrient Emissions in Rfver Systems), sayısallaştırılmış harita ve istatistiki bilgileri içeren Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS)'ne dayanan, nehir akımları ve su kalitesi verilerini baz alan, nehir havzalarına noktasal ve yayılı kaynaklardan gelen nutrient yüklerinin bulunması için uygulanan bir modeldir. Havza, Köyceğiz Gölü ve Dalyan Lagün Havzası olarak iki ana alt havzada incelenmiş ve bunlar da kendi içlerinde althavzalara aynlmışlardır. Buna göre Köyceğiz Gölü Havzası, 17 althavzadan; Dalyan Lagün Havzası ise 8 althavzadan oluşmaktadır. İkinci bölümde havza modellemesinin tarihçesi verilmiştir. Modelleme sınıflandırması ve yayılı kaynak simulasyon modelleme çeşitleri ele alınmıştır. Günümüzde kullanılan havza çeşitli havza modelleme uygulamalarına örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise uygulama alanı olan Köyceğiz Gölü - Dalyan Lagün Havzası detaylı olarak tanıtılmıştır. MONERIS modelinin gerekleri ve yapısı dördüncü bölümde verilirken beşinci bölümde noktasal ve yayılı kaynaklar belirlenmiş ve modeli oluşturan denklemler zinciri ile her alt havzaya gelen azot ve fosfor yükleri hesaplanmış ve grafikler halinde sunulmuştur. Alansal verilere dayanan MONERIS modelinin uygulanabilir hale getirilebilmesi için de GIS yardımı ile havza haritalar» oluşturulmuştur. Havzada yayılı kaynaklar, atmosferik bozunma, yüzeysel akış, drenaj, yeraltısuyu, erozyon ve yerleşim bölgelerinden yüzeysel akış olmak üzere altı ana başlıkta incelenmiş ve havzaya nütrient girişinin en fazla yüzeysel akışlar sonucu olduğu tespit edilmiştir. Tüm havzada, noktasal kaynaklı yükler ile yayılı kaynak yükleri karşılaştırıldığında bu oranın N için sırasıyla %5 ve %95, P için ise %10 ve %90 olduğu görülmüştür. xıv
Özet (Çeviri)
MODELING OF NUTRIENT EMISSIONS IN KÖYCE?İZ LAKE - DALYAN LAGOON WATERSHED -APPLICATION OF THE MONERIS MODEL SUMMARY The aim of this study is the modeling of the nitrogen and phosphorus loads generated from the diffuse sources. In this manner, it is aimed to identify the distribution of nutrient loads arising from the Köyceğiz Lake - Dalyan Lagoon Watershed. It is found appropriate to implement GIS (Geographic Information System) based MONERIS model to this project area. The model MONERIS (Modeling Nutrient Emissions of River Systems) is based on data of river flows and water quality as well as a GIS, which includes digital maps and extensive statistical information. In MONERIS Model, the point and diffuse sources are taken into account. The watershed is examined under the two main river basins, Köyceğiz Lake and Dalyan Lagoon, and also both are divided into sub-river basins. According to this, Köyceğiz Lake Watershed consists of 17 sub-riverbasins, where Dalyan Lagoon Watershed has 8 sub-riverbasins. In the second section, the background of watershed modeling is reviewed. The categorization of the models are examined and the types of diffuse source runoff quality simulation models are taken into consideration. Recent applications of various watershed models are given as examples. In section three, the project area, Köyceğiz Lake - Dalyan Lagoon Watershed is described in detail. As the requirements and the structure of the MONERIS model are given in section four, point and diffuse sources are identified and determined together with the calculations of nitrogen and phosphorus loads reaching to the sub-river basins in section five. Calculations are done through the equation series forming the model and the results are illustrated by the graphics. Area! data, that is the area essential for the MONERIS model are obtained from the watershed maps constituted by the help of GIS integration. Diffuse sources of the watershed are investigated in six groups as atmospheric deposition, surface runoff, tile drainage, groundwater, erosion and surface runoff from paved areas. It is determined that most of the nutrient input is generated from the surface runoff. As a result of comparison of loads via point sources and diffuse sources, the share for N is 5% and %95, and for P 10% and 90%, respectively, for diffuse sources in the whole watershed. xv