Büyük ölçekli grafik verilerinin yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleriile bütünleştirilmesi: Adalar örneği
The integration of large scaled graphics data and satellite image in high resolution: Case study of islands
  1. Tez No: 154632
  2. Yazar: AYŞIN KARAKAÇAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇİĞDEM GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
BUYUK ÖLÇEKLİ GRAFİK VERİLERİN YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ UYDU GÖRÜNTÜLERİ İLE BÜTÜNLEŞTİRİLMESİ: ADALAR ÖRNEĞİ ÖZET Arazi kullanımı değişimlerinin saptanması, bu değişimlerin istatistiksel olarak değerlendirilebilmesi, görsel olarak yorumlanabilmesi; araziye ait verilerin (uydu görüntüsü, hava fotoğrafı, ölçme verileri, basılı veya dijital harita ve şehir planları) ancak ortak bir koordinat sisteminde bir araya getirilmesi ve işlevsellik kazanabilmesi için de bir sisteme entegre edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, farklı yöntemlerle elde edilmiş, farklı zamanlı, farklı ölçeklerde veriler değerlendirilmiştir. Bu veriler lokal koordinat sisteminde 1934, 1960 yılma ait 1:12500, 1:15000, 1:16000 ölçekli şehir planları, 1982 yılına ait 1:2000 ölçekli haritalar, ülke koordinat sisteminde 1987 yılına ait 1:5000 ölçekli dijital harita ve 2000 yılına ait WGS 84 koordinat sisteminde IKONOS Pansharpen uydu görüntüsüdür. Çalışma bölgesi, Prens Adaları olarak isimlendirilen Büyükada Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada'dır. Tüm verilerin Gauss-Krüger projeksiyonu ve ülke koordinat sistemine entegre edilmesi amaçlanmıştır. Yapılan dönüşümlerde referans veri olarak, ülke koordinat sisteminde 1987 yılına ait 1 :5000 ölçekli dijital harita kullanılmıştır. Harita ve şehir planlarını ülke koordinat sistemine dönüştürmek amacıyla iki farklı yöntem kullanılmıştır. Bunlar multikuadrik yöntem ve polinom dönüşümüdür. Uydu görüntüsü, geometrik olarak düzeltilerek ülke koordinat sistemine dönüştürülmüştür. Multikuadrik yöntem ve polinom dönüşümüyle ülke koordinat sistemine dönüştürülen harita ve şehir planları ile referans harita üzerinde 4 eşlenik nokta seçilmiştir. Bu noktaların karesel ortalama nokta konum hataları ve toplam karesel ortalama hataları hesaplanarak iki yöntemden elde edilen hatalar kıyaslanmıştır. Multikuadrik yönteme ait karesel ortalama nokta konum hataları ve toplam karesel ortalama hataların polinom dönüşümüne oranla daha düşük olduğu saptanmıştır. Multikuadrik yöntem ve polinom yöntemiyle ülke koordinat sistemine dönüştürülen harita ve şehir planları üzerinde 10 eşlenik nokta seçilerek, bu noktaların iki dönüşüme ait koordinatları saptanmış ve koordinat farkları hesaplanmıştır. Verilerin ortak koordinat sisteminde bir araya getirilmesi için yapılan iki dönüşüme ait doğruluğunun; verinin türü, verinin doğruluğu, ölçeği, yer kontrol noktalarının sayısı, güvenilirliği ve dağılımına bağlı olduğu tespit edilmiştir. Haritalar, şehir planları ve uydu görüntüsü sayısallaştırılarak vektörel bazlı bir bilgi sistemi elde edilmiştir. 1934 ve 2000 yılı verileri kullanılarak yerleşim alanı değişimleri, 1982 ve 2000 yılı verileri kullanılarak orman alanları değişimleri ve kıyıların alansal değişimi analiz edilmiştir. xı
Özet (Çeviri)
THE INTEGRATION OF LARGE SCALED GRAPHICS DATA AND SATELLITE IMAGE IN HIGH RESOLUTION: CASE STUDY OF ISLANDS SUMMARY Data which obtain satellite remote sensing, aerial photography, surveying, existing published or digital sources must be integrated to the comman coordinate system so as to determine land use/cover changes, evaluate the changes statistically and interprete visually. In addition, data must be integrated to geographic information system to obtain interactive and functional meaning. In this research, multitemporal, different scaled data obtained different methods were evaluated. These data are in the local coordinate system 1:12500, 1:15000 and 1:16000 scaled plans, of years 1934, 1960; 1:2000 scaled maps, of year 1982; in the Gauss-Kruger projection 1:5000 scaled digital map, of year 1987 and in WGS 84 coordinate system IKONOS Pansharpen image, of year 2000. Büyükada, Heybeliada, Kınalıada and Burgazada which are named as Prens Islands were selected as study area. Gauss-Kruger projection was selected to integrate all data in the common coordinate system. In transformations, data in the Gauss-Kruger projection, 1:5000 scaled, of year 1987 was used as reference data. For the purpose of transforming the maps and plans to the Gauss-Kruger projection, two different methods were used; multiquadric method and polynomial transformation. IKONOS image was transformed to the Gauss-Kruger projection rectificating geometrically. For the purpose of comparison between multiquadric method and polynomial transformation, on the all maps and plans four check points were selected and the outer accuracies of transformations were examined. Moreover, by selected 10 check points, for two methods coordinate differences of these points were calculated. It determined that accuracy values of transformation depend on data type, data accuracy, scale, number and distribution of ground of control points. By digitized maps, plans and satellite images, a vectoral information system was formed. By used data, of 1934 and 2000, changes of settlement areas were analysed. Also, by used data, of 1982 and 2000, changes of forest and coastal area were analysed. XII