Effects of ozonation and the O3/H2O2 process on the biological treatment of synthetic penicillin formulation wastewater
Sentetik penisilin formülasyon atıksularının biyolojik arıtımı üzerine ozonlama O3/H2O2 proseslerinin etkileri
- Tez No: 154645
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİNE UBAY ÇOKĞÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
SENTETİK PENİSİLİN FORMULASYON ATIKSULARININ BİYOLOJİK ARITIMI ÜZERİNE OZONLAMA VE 03/H202 PROSESLERİNİN ETKİLERİ ÖZET Bu çalışmada Penisilin Prokain G atıksularının (pH= 7 velSOO mg /I. saat ozon akım oranı) O3 ve Oj/IbO? ileri oksidasyon prosesleri uygulaması incelenmiştir. Penisilin Prokain G atıksuyıınun KOI ve BOIs değerleri yaklaşık olarak, sırasıyla, I 175 ve 50 mg/l değerlerindedir. Biyolojik arıtılabilirlik çalışmaları yalnız sentetik atıksu ve ham, ozon lanmış ve perozon lanın iş penisilin formulasyon çıkış suları ilave edilmiş atıksularla yürütüldü. Ham ve 60 dakika ozonlanmış reaktörün performansı paralel sonuçlar verdi, toplamda % 80 KOI giderimi oldu. Biyolojik sistemde hidroliz mekanizmasının Penisilin Prokain G çıkış suları için çok önemli olduğu görüldü. Etkili Penisilin Prokain G giderimi için 24 saatten fazla bir bekletme süresi gerekmekte. 5 ve 20 dakika ozonlanmış numunelerle yapılan deneylerde maximum spesifik büyüme oranında bir inhibisyon etkisi görülmektedir. Ancak toplam verime bakıldığında sistem deney sonunda kendini düzeltmektedir. 5, 20 ve 40 dakika ozonlanmış atık sularla yürütülen respirometrik analizlerde yaklaşık olarak %60 toplam verim elde edilmiştir. Bu verim ile karşılaştırma yapıldığında, 60 dakika ozonlanmış atıksu ile yürütülen deneyde, uzun süreli ozonlamanın inhibisyon etkisi yüzünden, toplam giderim veriminde yaklaşık %10 bir düşüş olduğu görülmüştür. Çalışmalar. 5, 20 ve 40 dakika perozon lanmış penisilin fraksiyonunda (toplam KOI nin %25 'i) bir arıtım olmadığını ve sentetik atık suyun tamamen ayrıştığını gösterdi. Respirometrik çalışmalar paralel ve güvenilir sonuçlar verdi. Bu sonuçlara gore 60 dakika perozonlanmış penisilin formulasyonu atık suyunun oksijen tüketiminde %20 bir artış olduğu gözlendi. 5, 20 ve 40 dakika perozonlanmış penisilin formulasyonu atık suyundaki sentetik atık su fraksiyonunda bir inhibisyon gözlenmedi, ancak 60 dakika perozon lanmışda kalıcı oksidasyon ürünleri yüzünden inhibisyon görüldü. Modelleme çalışmaları, respirometrik testlerin açıklanmasında. Aktif Çamur Modelindeki (ASM3) inhibisyon kinetikleri hakkında deneysel destek ve bilgi sağladı. vııı
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF OZONATION AND THE 03/H202 PROCESS ON THE BIOLOGICAL TREATMENT OF SYNTHETIC PENICILLIN FORMULATION WASTEWATER SUMMARY In the present study, oxidative pre-treatment of Procain Penicillin G effluent via ozonation and ozonation with H1O2 at pi I of 7 and ozone feed rate of 1800 mg/l in I hour was investigated. COD and BOD5 values of Procain Penicillin G were approximately 1175 and 50 mg/l, respectively. Biological treatability studies were performed with a synthetic wastewater alone and supplemented with raw, ozonated, and ozonated with ITO2 penicillin formulation effluents. Raw and 60 m in ozonated reactor performance gave parallel result, with overall COD removal of 80%. It was seen that hydrolysis mechanism for penicillin procaine G effluent was very crucial for biological system. For effective biological penicillin procaine G removal, more than 24 hours retention time is necessary. Experiments on the biological reactor with 5 and 20 min. ozonated wastewater with synthetic addition were showed that there was an inhibition effect on maximum specific growth rate. The system was recovered at the end of the experiment, according to overall efficiency. Respirometric analyses performed with 5. 20 and 40 min ozonated wastewaters were shown that overall efficiency was approximately 60%. The removal efficiency obtained for 60 minutes ozonated with synthetic wastewater was decreased approximately 10 % according to 5, 20 and 40 min ozonation results because of long terms of ozonation effect on inhibition. The studies showed that no degradation of 5, 20 and 40 min ozonated with H2O2 penicillin fraction (25% of total COD) occurred, and degradation of the synthetic wastewater was completely treatable Respirometric studies conducted gave parallel and reliable results found as 20 % decrease in the total oxygen consumption rate established for 60 min ozonation with H2O2 penicillin formulation effluent compared to the results obtained from fill and draw reactor. No inhibition of the synthetic fraction was observed for the 5, 20 and 40 min- ozonated with H2O2 penicillin formulation effluent, whereas inhibition re-appeared for the 60 min- ozonated with H2O2 penicillin effluent as a consequence of recalcitrant oxidation product accumulation. The modeling study provided experimental support and information on inhibition kinetics in Activated Sludge Model No.3 (ASM3) by means of respirometric tests. IX