Bisiklet yolu planlaması İstanbul-Haliç örneği
Bicycle way planning, a case study on Istanbul-Halıc
- Tez No: 154646
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
BİSİKLET YOLU PLANLAMASI, İSTANBUL-HALİÇ ÖRNEĞİ ÖZET Bisiklet kullanmanın faydalan şu şekilde sınıflandırılabilir: Sağlık, ulaştırma, çevre, ulaşım seçimi, etkinlik, ekonomi ve yaşam kalitesi. Bisiklet kullanmanın sağlık açısından oldukça çok yararı vardır. Bisiklet kullanımı, kalp sağlığı açısından zindelik sağlayan en önemli üç egzersiz arasında sıralanmaktadır. Ayrıca bisiklet kısa yolculuklar için rahat ve uygun bir ulaştırma türüdür. Günlük düzenli yaşamın bir parçası olarak iş, okul ve alışveriş yolculuklarını bisiklet kullanarak yapmak, kabul edilebilir bir sağlık düzeyini korumak için, hem sürdürülebilirlik hem de hızlı ve verimli egzersiz düzeni açısından etkilidir. Bisiklet sadece insan sağlığı açısından değil, çevre dostu olarak da önemli faydalara sahiptir. Bisiklet, çevre açısından en zararsız ulaştırma türünden biridir. Otomobilin tersine, yenilenebilir enerji kaynağı kullanarak, insan vücudu ve bisiklet kirletici değildir. Bisiklet yolculukları motorlu taşıt yolculuklarının yerini aldıklarında hava kirliliği azalacaktır. Bu azalma, bisiklet kullanımının yüksek olduğu kentsel alanlarda fark edilebilir ölçüde olabilir. Bunun yanında bisiklet otomobilden daha az yer kaplar ve diğer ulaştırma sistemlerine göre oldukça sessizdir. Bisiklet sürmek eğitici ve keyiflidir, sosyal hayatı geliştirir. Bisiklet sürücüsü, bisikletle yolculuk ederek, kentteki yerleşim birimlerini görerek ve otomobil içinde kaçırtabilecek çekicilikleri fark ederek çevreden soyutlanmak yerine çevrenin bir parçası olmaktadır. xııBunların yanında bisiklet ekonomik olarak da etkilidir. Çevre dostu ulaştırmaya adanmış bir savunma organizasyonu olan Ulaştırma Alternatifleri 'nin tahminlerine göre, sürekli bisiklet süren bir kişi için, her üç yılda bisikletini değiştirdiğini kabul ederek, bisiklet kullanma maliyeti, otomobil kullanma maliyetinin %'i kadarım oluşturmaktadır. Yürümeye benzer şekilde bisiklet, insanların günlük aktiviteleri arasında yer alabilmekte ve böylece onların hayat düzenlerinin bir parçası olabilmektedir. Bu durum, bisikletle ev-iş yolculuğu yapmanın bir çok kişi arasında popüler olmasının ana nedenidir. Dünyanın bir çok yerinde bisiklet geçici bir hevesten fazlası olmuştur. Şüphe yok ki, bisiklet, sağlıklı kalabilmenin, enerji tasarrufu sağlamanın, trafik sıkışıklığı ve kirliliği azaltmanın bir yoludur. Çin ve Hindistan gibi ülkelerde yaygın şekilde otomobil kullanımı hemen hemen yok gibidir. Amerika ise bisiklet sahipliği sıralamasında ikinci sıradadır. Bisiklet stratejisinin gerçek amacı, hem acemi hem de tecrübeli sürücüler için yüksek kalitede bisiklet altyapısı sağlayarak daha fazla bisiklet kullanımına teşvik etmektir. Bu amaç, kent merkezi ile semt merkezleri arasında bisiklet altyapı bağlantıları sağlayarak ve güvenliği geliştirerek gerçekleştirilebilir. Bu bağlantı güzergahları, okullar, iş alanları, toplu ulaşım aktarma noktalan ve rekreasyon alanları gibi temel yolculuk varış noktalandır. xııı
Özet (Çeviri)
BICYCLE WAY PLANNING, A CASE STUDY ON ISTANBUL-HALIC SUMMARY The benefits of bicycling can be generalized into following categories: Health, transportation, environmental, transportation choice, efficiency, economic, and quality of life benefits. The bicycle also has tremendous health benefits. Cycling is ranked among the top three exercises for improving cardiovascular fitness. The most effective activity regiments are moderate in intensity, individualized and incorporated into daily activity. Cycling provides a convenient form of transport for short trips. Cycling to work, school or shopping as part of one's regular daily routine can be both a sustainable and time-efficient exercise regimen for maintaining acceptable levels of fitness. Bicycling is not only good for one's health, but it also environmentally friendly. The bicycle is one of the most environmentally efficient modes of transportation. By using a renewable energy source, the human body, the bicycle, in contrast to the automobile, is non-polluting. When bicycle trips replace motor vehicle trips, air emissions can be reduced. These reductions can be considerable with in urban areas where bicycle use is high. The bicycle also uses much less space than the automobile, and is considerably more quite than other modes of transportation. Cycling can be informative and pleasurable. By traveling by bicycle, the rider becomes a part of the environment rather than isolated from it, getting to know ; different neighborhoods in the city and finding attractions that could be missed in an automobile. XIVThe bicycle is also economically efficient. According to estimates by Transportation Alternatives, an advocacy organizations devoted to environmentally-friendly transportation, bicycle riding costs the frequent cyclist only one-quarter as much as driving, assuming cyclists replace their bicycles every three years. Bicycling like walking, can be worked into people's daily activities, so it becomes part of their regular routines. This is a major reason why bicycle commiting is popular among many individuals. All over the world bicycling has become more than a fad. For some, the use of the bicycle is much like that of the automobile. Without a doubt the bicycle is a way to stay healthy, conserve gasoline, and reduce traffic congestion and pollution. In countries such as China and India, general use of the car is almost nonexistent. The United States is ranked second in bicycle ownership. The main aim of the cycling strategy is to encourage more cycling, by providing high quality facilities for both new and experienced cyclists. This will be done through developing safer cycle links between town centre and the district centers. These routes link some of the main trip destinations as they include schools, employment areas, public transport interchanges and leisure facilities. xv