Eğik tabanlı vlasov zemini üzerine oturan kirişlerin karışık sonu elemanlar ile incelenmesi
Analysis of the beams resting on inclined based vlasov foundation with mixed finite elements
- Tez No: 154648
- Danışmanlar: PROF.DR. ERTAÇ SEYREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
E?İK TABANLI VLASOV ZEMİNİ ÜZERİNE OTURAN KİRİŞLERİN KARIŞIK SONLU ELEMANLAR İLE İNCELENMESİ ÖZET Bu çalışmada, değişken derinlikli elastik zemin üzerine oturan kirişler, sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmiştir. Zeminde oluşan reaksiyona ait matematiksel denklem, bir iki parametreli elastik zemin modeli olan Vlasov modelinde türetildiği şekilde alınmıştır. Vlasov modelinde, söz konusu problem, bir düzlem gerilme problemi; yani iki boyutlu bir problem olarak ele alınmaktadır ve bir genel varyasyonel yöntemin uygulanması vasıtasıyla tek boyuta indirgenmektedir. Ardından, virtüel iş prensibi uygulanarak, zemin reaksiyon denklemi ve zeminde oluşan kesme kuvvetlerini veren denklem elde edilmektedir. Bu modelin belirleyici özellikleri, yer değiştirmelerin zemin içindeki dağılımları için baştan bir kabul yapılması ve yatay yer değiştirmelerin ihmal edilmesidir. Bu modelde türetilen zemin reaksiyon denklemi, bir Bernoulli-Euler kirişinin yönetici diferansiyel denklemi ile birleştirilerek, Vlasov zemini üzerine oturan bir kirişin yönetici denklemi elde edilmiştir. Ardından, beraberce dikkate alındıklarında, elde edilen bu denkleme karşılık gelen iki denge denklemi kullanılarak, kiriş için bir karışık sonlu eleman formülasyonu yapılmıştır. Yer değiştirme ve moment birincil, kesme kuvveti ve dönme ise ikincil değişkenler olarak alınmıştır. O halde; elde edilen sonlu elemanlar dört serbestlik derecelidir. Lineer yaklaşım fonksiyonları ile, momentin yer değiştirme üzerindeki etkisinin de hesaba katılmasını sağlayan kübik yaklaşım fonksiyonları kullanılmıştır. İkincil sınır koşullan, dikkate alman elastik zemin modelinde türetilen kesme kuvveti denklemi yardımıyla tanımlanmıştır. Söz konusu elastik zemin modelinin kurucuları tarafından tanımlanan ve kiriş-zemin sisteminin elastik davranışım karakterize eden boyutsuz bir parametre de göz önüne alınarak uygulamalar yapılmıştır. Ayrıca, üzerinde kiriş bulunmayan serbest zemin için de bir uygulama yapılıp, aym kişiler tarafından verilen analitik çözümle karşılaştırılmış ve yeterli yaklaşıklığın sağlandığı görülmüştür. xıı
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF THE BEAMS RESTING ON INCLINED BASED VLASOV FOUNDATION WITH MIXED FINITE ELEMENTS SUMMARY In this study, the beams resting on elastic foundation with variable depth, have been analysed. The mathematical equation corresponding to the reaction which occurs in the foundation, has been assumed as the one derived in Vlasov model, which is a two-parameter elastic foundation model. In this model, the problem is assumed to be a plane stress or a two-dimensional problem and is reduced to an one-dimensional problem by the application of a general variational method. Then, the equation of foundation reaction and the equation which gives the shear forces that occur in the foundation, are obtained by the application of the principal of virtual work. The significative properties of this model are the assumption about the distributions of the displacements in the foundation, which is done previously and the neglection of horizontal displacements. The governing differential equation of a beam resting on Vlasov foundation has been obtained by combining the equation of foundation reaction derived in Vlasov model and the governing equation of a Bernoulli-Euler beam. Then, a mixed finite element formulation has been done for the beam by using the two equilibrium equations which correspond to the governing differential equation obtained, when they are considered together. Displacement by bending moment have been taken as primary variables and shear force by rotation have been taken as secondary variables. In that case, each finite element obtained has four nodal degrees of freedom. Linear interpolation functions and cubic interpolation functions providing the consideration of the effect of bending moments upon displacements, have been used. Secondary boundary conditions have been defined with the aid of the equation of shear forces derived in the elastic foundation model considered. Applications have been done with the consideration of a non-dimensional parameter which characterizes the elastic properties of beam-foundation system. This parameter was defined by the builders of the elastic foundation model considered. Additionally, an application about the free foundation without a beam has been done and compared with the analitic solution given by same persons. This comparison have shown that, an enough approximation has been provided. Xlll