Bartın -Amasra açıklarında deniz sismiği verilerinin derinlik ortamında göç uygulamaları ve bölge jeolojisi ile ilişkilendirilmesi
Depth migration of seismic reflection data from offshore Bartın-Amasra and their geological interpretation
  1. Tez No: 154656
  2. Yazar: EMRE DAMCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMİN DEMİRBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
BARTIN - AMASRA AÇIKLARINDA DENİZ SİSMİ?İ VERİLERİNİN DERİNLİK ORTAMINDA GÖÇ UYGULAMALARI VE BÖLGE JEOLOJİSİ İLE İLİŞKİLENDİRİLMESİ ÖZET Tez çalışması kapsamında değerlendirilen sismik yansıma verileri MTA-İTÜ- Cambridge Üniversitesi ekibi tarafından MTA Sismik- 1 gemisi ile Batı Karadeniz Havzasının güney kesiminde, Bartın - Amasra açıklarında İstanbul Zonu veya Batı Pontidler olarak bilinen bölgede toplanmıştır. Bölgenin jeolojik yapısı Devoniyen'den Kuvaterner'e kadar değişik tektonik rejimlerin etkisi altında kalmıştır. Hersiniyen'de doğu-batı yönlü, Alp oroj enezinde ise kuzey-güney yönlü sıkışmanın etkisi altında kalmıştır. İç-Pontid'in Kuzey'e dalmasıyla birlikte bölge yükselmeye ve aşınmaya uğramıştır. Bölgede gözlenen fayların büyük bir kısmı normal faylarıma, bir kısmıda ters faylanmadır. Karmaşık jeolojik yapıya sahip bölgede ani hız değişimleri ve yapısal değişimlerden dolayı sismik yansıma sinyalleri saçılmaya uğrar. Ayrıca kesit düzlemindeki sismik yansıma sinyalleri sismik kesit üzerinde ait oldukları gerçek jeolojik yapıdan farklı konum ve eğimde görülürler. Saçılma hiperbollerinin toparlanması ve yansıma sinyallerinin ait oldukları gerçek konumlarına getirilebilmesi için sismik göç işlemi uygulanması gerekmektedir. Bu amaçla tez kapsamında sismik yansıma kesitlerine zaman ve derinlik ortamında göç işlemi uygulanarak, karşılaştırmaları yapılmıştır. Deniz tabam morfolojisinin karmaşık olması, yanal yönlü hız değişimlerinin ve bindirmeli yapıların varlığından dolayı sismik verilerinin zaman ortamı göç işlemi uygulaması sonucunda kesitlerde yeterli iyileşme elde edilememektedir. Bu yüzden verilere derinlik ortamında göç işlemleri uygulanması gerekmektedir. Derinlik ortamı göç uygulaması ortamın sismik hız yapısıyla birebir ilişkilidir. Bu amaçla hız yapışırım elde edilmesi için göç hız analizi yapılmıştır. Hız analizi, sonuçların karşılaştırılmasının kolaylığı ve hızlı sonuç elde edilebilme olanağından dolayı zaman ortamında göç yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Göç işlemleri yöntemlerinden Kirchhoff, sonlu-farklar ve frekans ortamı göç yöntemleri zaman ve derinlik ortamında uygulanarak, elde edilen sonuçlar ışığında karşılaştırılmaları yapılmıştır. Derinlik ortamında göç kesitlerinin elde edilmesinden sonra bölgede daha önce yapılmış olan jeolojik ve jeofizik çalışmalardan faydalanılarak kesitlerin jeolojik yorumuna gidilmiştir. Zaman ortamında göç yönteminde göç kesitim, yığma kesitiyle karşılaştırma ve hızlı sonuç alma imkanı varken, derinlik ortamında göç işleminde ise gerçek jeolojik yapı ile doğrudan ilişkilendirebilme ve yanal yönlü yapısal ve hız değişimlerine duyarlı olması açısından avantaj sağlamaktadır. Kirchhoff ve f-k yöntemleri 90 derece eğime sahip yansıma yüzeylerini başarıyla göç ettirebilmektedir. Ancak yanal yönlü yapısal ve hız değişimlerinin olduğu ortamlarda sonlu-farklar yöntemi kadar başarılı olamamaktadır. Elde edilen hız analizi sonucunda ortamın sismik hızlan 1400 m/s - 2000 m/s arasında değiştiği elde edilmiştir. Sismik yansıma kesitlerinin ait olduğu kesimler Kretase'den Eosen' e kadar olan birimleri kapsamaktadır. 11 numaralı sismik kesitte, bölgenin genel tektonik bindirmeli rejimine bağlı gelişmiş olan bindirmeli yapı, göç işlemi uygulanması sonrasında belirgin hale gelmiştir. 07 xııınumaralı hattın derinlik ortamında göç uygulaması sonrası yapılan değerlendirmeyle, deniz tabanından yaklaşık 500 m derinde tabakalanmayı kesen bir arayüzey gözlenmiştir. Bu arayüzeyin altında sismik hızın ve genliğin düşmesi ve sismik yansıma izlerinin genlik polaritesinin deniz tabanına göre ters dönmesi dikkate alındığında, bu arayüzeyin üstte gaz hidrat barındıran çökel birimlerden alttaki serbest gaz barındıran çökel birimlere geçiş yüzeyi olduğu söylenebilir. xıv
Özet (Çeviri)
DEPTH MIGRATION OF SEISMIC REFLECTION DATA FROM OFFSHORE BARTIN-AMASRA AND THEHl GEOLOGICAL INTERPRETATION SUMMARY Seismic reflection data were collected on offshore Bartin-Amasra area on the southern margin of the Western Black Sea Basin on a small continental fragment known as either the Istanbul Zone or the Western Pontides by MTA-ITU-Cambridge University colloboration in 1998. Geology of the study area has different tectonic regimes from Devonien to Quaternary. East-west trending Hersinien compression and north-south trending compression during the Alpin orogene affected the region. The region was uplifted by northward subduction of Intra-Pontide. Most of the faults observed in the region are normal faults and some others are transverse faults. Because of complex geological structures, seismic velocity and structural changes occure rapidly. As a result of this complex geology, diffracted seismic signals are observed in the stacked seismic sections. Moreover, reflection signals appear in different positions rather than their actual positions on the stacked seismic sections where there exist dipping layers. To collaps the diffraction hyperbolas and to migrate the reflection levels to their actual positions, seismic migration must be applied to the stacked seismic sections. In this thesis, seismic migration was applied both in time and depth domain. In the study area, time domain migration cannot produce good results due to the complexity of the seabed morphology, lateral velocity variations and imbricate structures. Thus the depth migration application was necessary to obtain good quality of seismic sections. The success of depth migration is strongly related to accuracy of seismic velocity model of the subsurface. Therefore migration velocity analysis was performed to obtain best velocity model. The migration velocity analysis was performed by using time domain migration to obtain faster results and easy comparasion with the stacked sections. Migration techniques such as Kirchhoff, finite-difrence and f-k migration were applied both in time and depth domain. Kirchhoff and f-k migration techniques can be applied where there exist dipping events up to 90 degrees. When lateral velocity changes are significant, finite- difference migration gives better results than the Kirchhoff and f-k migrations. The depth migrated seismic sections were interpreted in terms of geological and seismological knowledge of the area known from the previous studies. For the time domain migration, stacked and migrated sections can be compared easily; on the other hand, for the depth domain migration, the seismic sections can be compared to geological sections. Depth migrated seismic section from line- 11 shows imbricate structures which were possibly developed by a compressional tectonic regime. The other depth migration section from line-07 shows an interface at approximately 500m below the seabed which intersects with the reflections from the sedimentary units. Observed decay in seismic velocities and reflection amplitudes below this interface as well as polarity reversal in amplitude with respect to the seabed are interpreted as Bottom Simulating Reflector (BSR) which is the interface between gas hydrates bearing sediments and gas free sediments. xv