Mudarlı-Gebze-Orhaneli sismik kıtılma/geniş açılı yansıma verilerinin sismik tomografi yöntemiyle değerlendirilmesi
Interpretation of Mudarli-Gebze-Orhaneli seismic refraction/wide angle reflection data using seismic ferraction tomography method
  1. Tez No: 154657
  2. Yazar: ADİL TARANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
MUDARLI-GEBZE-ORHANELİ SİSMİK KIRILMA/GENİŞ AÇILI YANSIMA VERİLERİNİN SİSMİK TOMOGRAFİ YÖNTEMİYLE DE?ERLENDİRİLMESİ ÖZET Marmara Bölgesi'nin doğusuna ait kabuk yapısı Mudarlı-Gebze-Orhaneli doğrultusu boyunca toplanan kırılma/geniş açılı yansıma verilerinin modellenmesi ve ters çözümü ile elde edilmiştir. 2000 yılında toplanan verilerin kullanıldığı bu çalışmada Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun kuzey ve güney kollan geçilerek toplam 160 km'lik profil boyunca veri toplanmıştır. Altı farklı noktada yapılan patlatma ile oluşturulan sinyaller, TÜBİTAK-MAM-YDBAE tarafından sağlanan 80 adet Reftek-125 (Texan) kayıtçı ve 4.5 Hz jeofonun profil boyunca yerleştirilmesi ile kaydedilmiştir. Ortalama kayıtçı aralığı 1.9 km'dir. Veri setinden 342 adet Pg, 118 PmP ve 8 Pn varışı belirlenmiştir. Kabuk ile moho süreksizliği arasındaki yapılar, JTVE3D (Joint Interface Velocity Estimation) programında düz ve ters çözüm işlemlerinin ardışık olarak uygulanmasına dayanan yöntem kullanılarak belirlenmiştir. Yöntemin yeteneklerinin anlaşılması için birçok farklı testler yapılmış ve sonuçlan irdelenmiştir. Üst kabuk yapısının güvenilir bir şekilde elde edilebilmesi için birçok farklı başlangıç modeli denenerek Pg zamanlannın ters çözümü yapılmıştır. Ters çözüm sonuçlan bölgede ilk 10 km'lik yapı için 3.9 km/s ile 6.4 km/s arasında değişen hız yapılannın varlığını göstermiştir. İzmit körfezi ve Bursa baseni en düşük hızlı yapılar (3.9 km/s - 4.5 km/s) olarak göze çarparken, Armutlu yanmadası ve Uludağ bölgedeki en hızlı yapılan temsil etmektedirler. Ters çözümün ikinci kısmında alt kabuk yapılannın çözümü için PmP ve Pn fazlan kullanılmıştır. Bu sayede, önceden belirlenen üst kabuk sabitlenerek Moho arayüzünün geometrisi belirlenmeye çalışılmış ve Pg, PmP ve Pn fazlanmn birarada kullanılması ile yatayda 4 km, düşeyde 2 km aralıklı düğüm noktalanndan oluşan model için komple kabuk hız yapısı belirlenmiştir. Sonuçta profil boyunca güneyden kuzeye doğru dalımlı ve Armutlu yanmadasının güney sımnna kadar devamlılık gösteren hızlı bir yapı elde edilmiştir. xı
Özet (Çeviri)
INTERPRETATION OF MUDARLI-GEBZE-ORHANELİ SEISMIC REFRACTION/WIDE ANGLE REFLECTION DATA USING SEISMIC REFRACTION TOMOGRAPHY SUMMARY The crustal structure of the eastern Marmara Region has been obtained by modeling and inversion of wide-angle seismic reflection/refraction data acquired through Mudarh-Gebze-Orhaneli profile. A 160-km long profile, traversing seismically active northern and southern branches of the North Anatolian Fault System was acquired in the year of 2000. Six in-line seismic shots were recorded along this profile with 80 Reftek-125 (Texan) recorders and 4.5 Hz geophones supplied by TÜBİTAK-MRC-EMSRI. Average receiver spacing was determined to be about 1.9 km. Travel-time data set consisting of 342 Pg, 118 PmP and 8 Pn phases were clearly observed from the six shot gathers. The JTVE3D (Joint Interface Velocity Estimation) forward and inverse modeling technique was used to determine the structure of the crust to the depth of Moho discontinuity. Several synthetic caseses were examined to determine the capability and the limitations of the program. Inversion of Pg travel times using several different initial models have been carried out to constrain the upper-crust velocities. The inversion results show that velocities the to a depth of 10 km range from 3.9 to 6.4 km/s. Lower velocities (i.e. 3.9-4.5 km/s) were estimated beneath İzmit Bay and Bursa low-plains while higher velocities (i.e. 6.4 km/s) are found beneath Armutlu Peninsula and the Uludağ. The second phase of the modeling was to obtain the geometry of the moho interface along with lower crust velocities with fixed upper crust velocities as determined earlier. Lateral and vertical grid spacings of 4 km and 2 km respectively were used in this joint inverse model that took into consideration the Pg, PmP and Pn arrivals. The tomographic image indicates a high velocity zone dipping toward the north. This high velocity zone disappears near the southern border of Armutlu Peninsula. xn