Risk analysis of natural gas pipeline from Kırklareli to Ankara
  1. Tez No: 15477
  2. Yazar: OSAMA ALKHATİB
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. COŞKUN YURTERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET KIRKLARELİ ANKARA DOĞAL GAZ BORU HATTININ RİSK ANALİZİ ALKHATIB Osama Çevre Müh Böl. Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi: Assoc. Prof. Dr. Coşkun YURTERÎ Eylül 1991, 180 sayfa Bu çalışmada, Kırklarel i 'den Ankara'ya uzanan doğal gaz anaboru hattındaki bir arızanın yaratacağı bireysel ve toplumsal riskleri tahmin etmek için bir risk analiz yaklaşımı geliştirildi. Doğal gazin açığa çıkmasının sonuçlarını tahmin etmek ve potansiyel etki alanini belirlemek için, bir doğal gaz yayılma modeli ve gaz bulut alevlenmesi modeli uyarlandı ve kullanıldı. Doğal gaz açığa çıkma sıklığını tahmin etmek için hata ağacı analizi yöntemi adapte edildi ve kullanıldı. Sonuçta, tüm doğal gaz ana boru hattındaki riskin kabul edilebilir bir risk olduğu ve diğer gündelik risklerle kiyaslaninca düşük düzeyde olduğu görüldü.Sızıntı nedeniyle doğal gaz açığa çıkmasının arıza durumuna oranla daha riskli olduğu da tahmin edildi. Ayrıca, toplumsal risk bireysel riskten daha kabul edilebilir göründü. Anahtar kelimeler : Doğal Gaz, Etkili Alan, Sonuç Modelleme, Frekans Analizi, Toplumsal Risk, Bireysel Risk. Bilim kodu : 615.01.01 v ı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RISK ANALYSIS OF NATURAL GAS PIPELINE FROM KIRKLARELİ TO ANKARA Osama ALKHATIB M.Sc. in Environmental Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Coşkun YURTERÎ September 1991, 180 pages In the present study, a risk assessment approach was developed for estimating individual and societal risks to public due to failure of natural gas main pipeline extended from KIRKLARELİ to ANKARA. A natural gas dispersion model (INPUFF) and a cloud ignition model (CIM) were adopted and used in order to estimate the consequences of a potential natural gas release, and the extent of the exposure area. Fault Tree Analysis (FTA) method was adopted and used for estimating the frequency of a natural gas release. The results showed that the risk over the entire natural gas pipeline is an acceptable risk and can be regarded as a low level one compared to other commonly understood risks. It was also estimated that release of natural gas due to leak case will be more risky than that for a rupture case. HiMoreover, the societal risk appeared more acceptable than the individual risk which was found as“may be justified”. Key words : Natural Gas, Hazard Zone, Consequence Modeling, Frequency Assessment, Societal Risk, Individual Risk. Science code : 615.01.01 iv