Humik asit ve fosfor uygulamalarının marul (Lactuca sativa L. var. longifolia) bitkisinin gelişimi ve besin elementi alımına etkisi
Effects of humic acit and phosphorus applications on the growth and nutrient uptake of lettuce (Lactuca sativa L. var. longifolia)
- Tez No: 154804
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MESUT ÇİMRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET HUMİK ASİT VE FOSFOR UYGULAMALARININ MARUL (Lactuca sativa L. var. Iongifolia) BİTKİSİNİN GELİŞİMİ VE BESİN ELEMENTİ ALIMINA ETKİSİ YILMAZ, İsmail Yüksek lisans tezi, Toprak Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. K. Mesut CİMRİN Ocak 2004, 32 Sayfa Bu araştırma, humik asit ve fosfor uygulamalarının marul bitkisinin gelişimi ve besin elementi alımına etkisini belirlemek amacıyla 2001-2002 yılları arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Araştırma ve Uygulama arazisinde tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Denemede marul bitkisine fosforun 0, 12, 24 kg P/da ve humik asitin 0, 10, 20, 30 kg/da dozları uygulanmıştır. Ayrıca bitki gelişmesini teşvik etmek için tüm parsellere temel gübreleme olarak 20 kg N/da olmak üzere Amonyum Sülfat (%21) gübresinden verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF HUMIC ACID AND PHOSPHORUS APPLICATIONS ON THE GROWTH AND NUTRIENT UPTAKE OF LETTUCE (Jactuca sativa L. var. longifolia) YILMAZ, Ismail MSc. Thesis, Soil Science Supervisor: Asist. Prof. K. Mesut ÇÎMRİN January 2004, 32.pages This study was carried out to determine the effects of humic acid (HA) and phosphorus (P) applications on the growth and nutrient uptake of lettuce {lactuca sativa L.) at the Research Farm of Horticulture Department of University of Yüzüncü Yıl in 2001 and 2002 with three applications in randomized block design.