Physalis'te fosfor ve hümik asit uygulamalarının verim ve verim unsurlarına etkisi
Effect of phosphorus and humic acid applications on the yield and yield components of Physalis
  1. Tez No: 380941
  2. Yazar: MUAZZEZ ULUYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma, Physalis'in Konya ekolojik koşullarında değişen humik asit ve fosfor dozlarının bitki gelişimi, verim ve besin elementi içeriğine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada, 0, 20, 40 kg/da dozlarında humik asit, 0, 5, 10, 20 kg/da fosfor ve sabit dozda 10 kg/da N ve K uygulanmıştır. Çalışmada verim, ortalama meyve ağırlığı, meyve genişliği ve boyu, bitki başına meyve sayısı, SÇKM ve pH gibi özellikler belirlenmiştir. Ayrıca meyve ve yaprakta bazı besin elementi (N, P, K, Fe, Mg ve Zn) içerikleri de çalışma kapsamında ortaya konulmuştur. Araştırma sonucunda humik asit uygulamaları Physalis'te kapsüllü meyve genişliği, meyve boyu, meyve pH'sı ve SÇKM'sini artırmıştır. Ayrıca, humik asit uygulamaları Physalis'te yaprakta N, P, Fe ve Zn içeriklerini de artırmıştır. Humik asit uygulamalarının meyvedeki etkisi N, P, Mg ve Zn içeriklerini azaltmış, potasyum içeriğini ise artırmıştır. Fosfor uygulamaları Physalis bitkisinde bitki başına meyve sayısını, kapsüllü meyve boyunu ve meyve pH'sını attırdığı tespit edilmiştir. Fosfor dozları yaprakta N ve K, meyvede ise N, P ve Mg içeriğini arttırdığı belirlenmiştir. Humik asitle beraber uygulanan fosfor dozları dekara verim, bitki başına verim, bitki başına meyve sayısında fosforun kontrol uygulaması ve humik asitin 40kg/da dozunda en yüksek değere ulaştığı saptanmıştır. Humik asit ile uygulanan fosfor kapsüllü meyve boyunu ve SÇKM'yi artırdığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, bu tip çalışmaların gerekli olduğu, bu çalışmanın daha yüksek humik asit ve fosfor dozları ile tekrarlanmasının gerekli olduğu önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was undertaken to determine the effects of phodphours and humic acid varing in the ecological conditions in Konya on plant growth, productivity and nutrient contents of Physalis. In this study, 0, 20, 40 kg/da doses of humic acid, 0, 5, 10, 20 kg/da phosphorus and fixed-dose of 10 kg/da N and K were applied. In the study, yield, average fruit weight, fruit width and height, the number of fruits per plant, SÇKM and pH of the fruit were determined. Some nutrient contents (N, P, K, Fe, Mg and Zn ) of leaf and fruit were also determined. At the end of the study, humic acid applications increased in the encapsulated fruit width, fruit height, fruit pH and SÇKM in Physalis. The application also increased in N, P, Fe and Zn contents of leaves in Physalis. However, humic acid applications decreased in N, P, Mg and Zn contents and increased in the potassium content of fruit. Phosphorus applications increased in the fruit number, encapsulated fruit size and fruit pH in the Physalis. Phosphorus doses increased in N and K in the leaf and N, P and Mg contents in the fruit. Phosphorus doses having been applied with humic acid affected on the maximum yield values in decare, yield per plant, number of fruits per plant in 40kg/da dose of humic acid and control of phosphorus. The application of phosphorus with humic acid increased in the capsule fruit length and SÇKM. As a result, the necessity of this type of studies and its repetition with higher humic acid and phosphorus doses should be made.