Farklı anaçlar üzerine aşılanan izabella (Vitis labrusca L.) üzümünde aşı başarısının saptanması üzerine bir araştırma
A study on grafting success of izabella (Vitis labrusca L.) grape cultivar grafted on different American rootstocks
- Tez No: 154854
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
FARKLI ANAÇLAR ÜZERİNE AŞILANAN İZABELLA (Vitîs labrusca L. ) ÜZÜMÜNDE AŞI BAŞARISININ SAPTANMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ÖZET Bu araştırma, Samsun ekolojik şartlarında 55 Merkez 06 nolu Izabella üzüm tipinin (Vitis labrusca L.) farklı anaçlar üzerine yongalı-göz aşısı ile aşılanmasının aşıda başarı üzerine etkilerini saptamak amacıyla 2002-2003 yılları arasında yapılmıştır. Denemede 55 Merkez 06 nolu üzüm tipinin bir yıllık dallarından alınan gözler, Vitis berlandieri X Vitis riparia melezi olan Kober 5BB, Teleki 5C, 8B ve Vitis berlandieri X Vitis rupestris du Lot melezi olan 140Ru Amerikan asma anaçları üzerine fidanlık şartlarında aşı bıçağı ile yongalı-göz aşısı şeklinde 15 Eyiül'de durgun aşı olarak aşılanmıştır. Denemede aşı tutma (% 81.49), sürme oranı (% 30.73) ve fidan randımanı (% 30.73) bakımından en iyi sonucu 140Ru üzerindeki aşılar vermiştir. Fidanlardaki sürgün gelişme düzeyi bakımından en iyi sonucu ise 2.89 ile Kober 5BB anacı üzerindeki aşılar vermiştir. Anahtar Kelimeler : Izabella (Vitis labrusca L.), aşı, anaçlar, aşıda başarı
Özet (Çeviri)
A STUDY ON GRAFTING SUCCESS OF IZABELLA {Vitis labrusca L.) GRAPE CULTIVAR GRAFTED ON DIFFERENT AMERICAN ROOTSTOCKS ABSTRACT This study was carried out to determine the grafting success between izabella type grape variety (55 Merkez 06) on different Amerikan Rootstocks by chip-budding under nursery conditions at 2002-2003. The selected Izabella grape type (55 Merkez 06) were grafted on Kober 5BB, Teleki 5C, 8B (Vitis berlandieri X Vitis riparia) and 140Ru (Vitis berlandieri X Vitis rupestris du Lot) American grape rootstocks under nursery conditions by chip-budding at 15 September. The grafting success (81.49%), sprouting rate (30.73%) and rate of grafted grapevine (30.73%) were the highest at lzabella/140Ru combination. However the shoot growth rate was higher on the Izabella/Kober 5BB combination. Key Words : Izabella (Vitis labrusca L), chip-budding, grape rootstocks, grafting success.