Biberde farklı anaçlar üzerine aşılamanın tohum verimi ve kalitesine etkileri
Effects of seed yield and quality in grafted pepper onto different rootstocks
- Tez No: 505711
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT SARI, PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma sebzecilikte özellikle son yıllarda önem kazanan farklı anaçlar üzerine aşılamanın biberde tohum verimi ve kalitesine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla Demre ve 11B-14 çeşitlerinin altı farklı anaç (Güçlü Fı, Scarface Fı, PG-5238 Fı, Antinema Fı, Protector Fı ve 52-03 RZ Fı) ve kendi kökleri üzerine aşılanmasıyla ve kontrol (aşısız) fideleri, 2015 ve 2016 yıllarında Malatya'da açıkta tarla koşullarında yetiştirilmiştir. Çalışma kapsamında tohumdan tohuma kadar; aşılı ve kontrol grubu bitkilerin aşı tutma oranları, bitki boyu, ana gövde çapı, boğum sayısı, dal sayısı, kök uzunluğu, biyomas, meyve verimi ve kalitesi, tohum verimi ve kalitesi gibi parametreler değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda her iki çeşitte de Scarface Fı, Güçlü Fı ve Antinema Fı anaçlarına aşılanan bitkiler kontrole göre daha fazla bitki biyoması, meyve verimi ve kalitesinin yanısıra, daha yüksek tohum verimi, tohum çıkış ve çimlenme yüzdesi göstermiştir. Aşısız ve kendi köklerine aşılanan kontrol bitkilerinde bitki gelişimi ve tohum verimi nispeten düşük olmuştur. Sonuç olarak çalışma kapsamında yapılan değerlendirmelerde Scarface Fı, Güçlü Fı, Antinema Fı ve PG-5238 Fı anaçları biberde tohum üretiminde farklı avantajlarıyla ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of grafting on different rootstocks which have gained importance especially on recent years. For this aim, seedlings obtained by grafting Demre and 11B-14 cultivars onto six different rootstocks (Güçlü Fı, Scarface Fı, PG-5238 Fı, Antinema Fı, Protector Fı and 52-03 RZ Fı) self-grafted and self-rooted were grown under open field conditions in Malatya during 2015 and 2016 years. In the study, the parameters of survival rates of grafted and control plants, plant height, main stem diameter, number of nodes, number of branches, root length, biomass, fruit yield and quality, seed yield and quality were evaluated from seed to seed. Results showed that when compared to control plants grafted plants with Scarface Fı, Güçlü Fı and Antinema Fı rootstocks were resulted in higher biomass, fruit yield and quality and also higher seed yield, emergence and germination percentages. Plant growth and seed yield were rather lower in non-grafted plants and the self-rooted roots plants. As a result, besides with their different advantages Scarface Fı, Güçlü Fı, Antinema Fı and PG-5238 Fı rootstocks were found promising for pepper seed production.