Orta Karadenizde'de dip trolünün av verimi ve etkileyen faktörler
Catch efficiency of bottom trawl and affected factors in the Mid-Black Sea
  1. Tez No: 154867
  2. Yazar: SEDAT GÖNENER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ERKOYUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
IV ORTA KARADENİZ'DE DİP TROLÜNÜN AV VERİMİ ve ETKİLEYEN FAKTÖRLER ÖZET Bu çalışma Orta Karadeniz de Eylül 2002 - Nisan 2003 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ticari teknelerle avlanan, mezgit (Gadus merlangus euxinus), barbunya (Mullus barbatus ponticus), kalkan (Psetta maxima maeotica), istavrit (Trachurus mediterraneus) ve çinekop (Pomatomus saltatrix), balıklarının sığ (75m) su kesimlerine ait av verileri değerlendirilmiştir. Ayrıca av miktarı, birim çabada av miktarı, tür ve boy kompozisyonları aylar ve derinlikler bakımından incelenmiştir. Avlama sezonu içerisinde %63'ü derin su kesimlerinden olmak üzere toplam 884.3 ton balık avlanmıştır. Ticari olarak avlanan balıkların büyük bölümü (%74) mezgitten oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
CACTH EFFICIENCY OF BOTTOM TRAWL AND AFFECTED FACTORS IN THE MID-BLACK SEA ABSTRACT This study was carried out in mid-Black sea region between September 2002 and April 2003. In this experiment, Whiting (Gadus merlangus euxinus), Red mullet (Mullus barbatus ponticus), Turbot (Psetta maxima maeotica), Horse mackerel (Trachurus mediterraneus) and Blue fish (Pomatomus saltatrix) were caught by commercial bottom trawl from shallow water (75 m). Length compositions on these species were also analysed. Additionally monthly catch and cath per unit effort (CPUE) were determined by depths. During fishing season, a total of 884.3 tons fish were caught by bottom trawl. About 63% of total catch was obtained from deep waters. Whiting was represented by 74% of total catch.