Design and implementation of a low cost telematic control system
Düşük maliyetli bir telemetri sisteminin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
- Tez No: 154894
- Danışmanlar: PROF.DR. SIDDIK YARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
GSM üzerinden data haberleşmesi çok kullanışlı ve modüler olmasına karşın fazla yaygınlaşamamıştır. Özellikle mobilite rekabet edilemez bir özelliktir. Fazla yaygınlaşmama nedeni araştırıldığında ana sebebin aşırı üretim maliyetinin ürün fiyatına yansıması olduğu anlaşılmıştır. Sonuçta bireysel kullanıcılar bir yana kurumsal kullanıcıların dahi bu teknolojiye sahip olamadıkları görülmüştür. Söz konusu cihazların maliyet analizi yapıldığında maliyeti arttıran en önemli unsurun GSM modülü olduğu anlaşılmıştır. Bu durumda piyasada bol miktarda bulunan ve ucuz olan bir GSM modülü araştırılmış, Ericsson GSM telefonları uygun bulunmuştur. Ericsson telefonların bir GSM modülü olarak kullanılması için neler yapılması gerektiği araştırılmış ve bu telefonlar için haberleşme protokolü çözülmüştür. Bu sayede hedeflenen cihazın maliyeti bireysel kullanım için bile uygun hale gelmiş ve söz konusu cihaz daha önceden uygulamada kendine yer bulamayan alanına bir çok yeni alanda da düşük maliyetten dolayı uygulama sahasına girmeye fırsat bulmuştur. Anahtar Kelimeler : Maliyet, GSM modem, GSM telefon
Özet (Çeviri)
The thesis explains phases from ideation to concretize of a device that aims to solve continuously increase security needs in everyday life more effective, more reliable and cheaper way; however the device has so many application fields such as home automation projects, factory automation, SCADA systems, alarm and security systems, agricultural watering systems etc A device that controls any desired event has been occurred, then informs the user over GSM, or activates any other electronic device when the user sends an SMS message over GSM, has been designed and realized in this thesis. All of the adjustments can be configured by user via SMS and serial port. Also all of the inform messages and output setting messages can be configured by serial port. For example, device's first input can be configured to send such a message“Alert!”when it is activated.