Türkiye'de ki rüzgar enerjisi potansiyelinin değerlendirilmesi
An evaluation of wind energy potential in Turkey
  1. Tez No: 154915
  2. Yazar: BİLGE AKBIYIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN KOCAARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE Ki RÜZGAR ENERJİSİ POTANSİYELİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ AKBIYIK, Bilge Kırıkkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik Elektronik Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi Danışman : Prof. Dr. İlhan KOCAARSLAN Temmuz 2004, 92 sayfa Hava kütlelerinin hareketi olarak tanımlanan rüzgar, gelecekteki enerji ihtiyacımızı karşılamak açısından ekonomik ve çevresel bir önem taşımaktadır. Rüzgar, yapısındaki türbülanslı çalkantılar nedeniyle analitik yöntemler yerine, daha çok istatistiksel teknikler kullanılarak incelenebilmededir. Bu çalışmada 10 senelik rüzgar hız verileri kullanılarak rüzgar enerjisinden en azami şekilde yararlanabilecek hız aralıkları bulunmuştur ve bu aralıklar arasında %'lik esiş miktarları hesaplanmıştır. Böylelikle daha önce yapılan çalışmalar sonucunda ortalama rüzgar hızlan düşük bulunan bir çok yerin belirli zaman aralıklarında küçük ölçekli rüzgar türbinlerinden faydalanabileceği görülmektedir.Elde edilen veriler göz önünde bulundurularak rüzgar enerjisinden azami faydalanma yolları önerilmiştir. Böylece sadece rüzgardan elektrik elde etme yönünde değil sulama gibi tarımsal alanlarda yararlanma yolları da göz önünde bulundurulacaktır. Anahtar Kelimeler : Rüzgar.rüzgar enerjisi, rüzgar gücü, rüzgar makineleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN EVAULATION OF WIND ENERGY POTENTIAL IN TURKEY AKBIYIK, Bilge Kirikkale University Graduate School Of Natural and Applied Sciences Deparment of Electrical Electronics M. Sc. Thesis Supervisor : Prof. Dr. İlhan KOCAARSLAN July 2004, 92 pages As is well known, wind energy occurrences depend on different cooling and heating phenomena within the lower atmosphere and over the earth surfaces. Because of wind structure's turbulence statistical method is more useful for research than analytical method. This paper reviews the wind speed data for a period of ten years is used for the analysis. The analysis showed that the most places which have low avarage wind speeds have seasonal high wind speeds. These results show us we can use small-scale solutions for these places. Wind energy utilization is also becoming competitive compared to traditional sources of energy,. The energy production analysis showed higher production from wind machines of small sizes than the bigger ones. mKeyvvords: Wind; wind power; wind energy; wind machine.