Güç sistemlerinde yük-frekans kontrolü ve sinir ağlı kontrol uygulaması
Load-frequency control and neural network control application in power systems
- Tez No: 154930
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞERAFETTİN EREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET GÜÇ SİSTEMLERİNDE YÜK-FREKANS KONTROLÜ ve SİNİR AĞLI KONTROL UYGULAMASI DARÇIN, O. OĞUZ Kırıkkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi Danışman : Doç. Dr. Şerafettin EREL Mayıs 2004, 70 sayfa Bu tez çalışmasında, güç sistemleri incelenmiştir. Güç sistemlerinin modellenmesi anlatılarak, güç sistemlerinde tek bölgeli ve iki bölgeli sistemler incelenmiş ve anlatılmıştır. Tek bölgeli ve iki bölgeli sistemler için yük-frekans kontrolü incelenmiştir. Yapay sinir ağları hakkında genel bir bilgi verilmiş, yapay sinir ağlı kontrolörler kullanılarak tek bölgeli bir sistemde yük- frekans kontrolü yapılmış, kontrol sonucu bulunan simülasyonlar gösterilmiştir. Bulunan sonuçlar Pl kontrolörün sonucu ile karşılaştırılmış ve yapay sinir ağlı kontrolörlerin Pl kontrolöre göre daha iyi sonuç verdiği görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Güç Sistemleri, Yük- frekans kontrolü, Sinir Ağları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LOAD-FREQUENCY CONTROL and NEURAL NETWORK CONTROL APPLICATION IN POWER SYSTEMS DARÇIN, O. O?UZ Kırıkkale University Graduate School Of Natural and Applied Sciences Electrical-Electronic Engineering Department, M. Sc. Thesis Advisor : Assoc. Prof. Dr. Şerafettin EREL May 2004, 70 pages In this study, power systems are investigated. First, the modelling of power systems are examined than the power systems of one and two-areas are investigated. Load-frequency control for the power systems of one and two areas are investigated. A general informations about artificial Neural Networks is given and the load-frequency control of one area system is performed on PC by using artificial Neural Networks and finally simulations taken after the controller are shown. Results are compared with PI controller and it is concluded that Neural Networks controllers are better than PI controllers. Key words : Power Systems, Load-Frequency Control, Neural Networks.