Effects of benzocaine, benzene and benzo (a) pyrene on gilthead seabream (sparus aurata; sparidae) liver microsomal mixed-function oxidase system
- Tez No: 15495
- Danışmanlar: PROF.DR. EMEL ARINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET BENZOKİN, BENZEN VE BENZ(a)PİREN' NİN ÇİPURA İSparus aurata; Sparidae) KARACİĞER MİKROSOMAL KARIŞIK FONKSİYONLU OKSİDAZ SİSTEMİ ÖZERİNE ETKİLERİ Alaattin ŞEN Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Emel ARINÇ Eylül 1991,104 sayfa Bu çalışmada Pınar Deniz (Kinleri A Ş'ine ait balık çiftliğinden (Çeşme- Türkiye) elde edilen çipura balığının karaciğer mikrosomal sitokrom P450 ve sitokrom b5 miktarları, NADPH-sitokrom P430 redüktaz, NADH-sitokrom b5 redüktaz, anilin 4-hidroksilaz, etilmorfin N-dimetilaz ve 7-etoksirezorufin O-dietilaz aktivlteleri tayin edildi ve sırasıyla 0.078 ±0.012 nmol sitokrom P4507mg protein, 0.32 + 0.06 nmol sitokrom b5/mg protein, 21.8 unite/mg protein, 1.04 unite/mg protein, 0.01 1 ± 0.008 nmol p-aminofenol/dak/mg protein, 0.293 ± 0.054 nmoles formaldehlt/dak/mg protein, and 0.334 ± 0.110 nmol rezorufin/ dak/mg protein olarak bulundu Çipura karaciğer mlkrozomal 7-etoksirezorufin O-dietilaz enzim aktivitesinin tayini için en uygun reaksiyon koşullan saptandı. Balık karaciğer 7-etoksirezorufin O-dietilasyon enzim aktivitesi 12 dakikaya kadar ve 200 jig mlkrozomal protein miktarına kadar lineer artış gösterdi. Ayrıca, enzim aktivitesi, BSA eklenince arttı. En yüksek enzim aktivitesi pH 7.8' de elde edildi. Enzim substrat satürasyonu, 1.5 jM 7-etoksirezorufin kontrasyonu olarak saptandı. Lineweaver-Burk grafiğine göre enzimin basit Michelis-Menten kinetiğine uymadığı gözlendi.Karaciğer mikrosomal karışık fonksiyonlu oksldaz sistemi üzerine benzokln, benzen, ve benz(a)p1ren etkileri çalışıldı. Total sltokrom P450 miktarı 0.35 mM benzokln ile muamele edildiğinde, kontrol değerinin yaklaşık % 50 oranında azaldığı gözlendi. Ayrıca, çipura karaciğer mikrosomal anilin 4-hlofoksilaz ve etilmorfin N- dimetllaz aktivltelerlnln sırasıyla % 57 ve % 67 oranında Inhibe olduğu bulundu Buna benzer olarak, kg balık vücut ağırlığı başına 0.60 mi benzen'in subkütan enjeksiyonu da, sltokrom P450 miktarının ve 7-etoksinezoruf1n O-dietilaz aktivitesinin sırasıyla % 80 ve % 73 oranında azalmasına neden olmuştur. Polisikllk aromatik hidrokarbon olan benz(a)pireri in, intraperitonal olarak balığa enjekte edilmesiyle, sltokrom P^O' nin indüklendiği saptandı. Sltokrom P450 miktarı ve 7-etoksirezorufin O-dietilaz aktivitesinin sırasıyla 2 ve 3-kat arttığı gözlendi. PAH tarafından 7-etoksirezorufin O-dietilaz aktivitesinin in vitro inhibisyonu, BCaF in çipura karaciğer mikrozomlarında sltokrom P450IA1'e benziyen bir formunu indüklediğini düşündürdü Ayrıca, benz(a)piren uygulanmış çipura karaciğer mikrosomlarının SDS-poliakrilamit jel elektroforezi de, moleküler ağırlığı yaklaşık 58,000 olan bir proteinin indüklendigini göstermektedir. Anahtar kelimeler. Çipura ( $3arw arata ), Karışık Fonksiyonlu Oksidazlar, sltokrom P450, benzokln, benzene, benz(a)piren, 7-etoksirezorufin O-dietilaz, anilin 4-hici"oksilaz, etilmorfin N-dimetilaz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF BENZOCAINE, BENZENE AND BENZO(a)PYRENE ON GILTHEAD SEABREAM < Spans aura t a; SparMae) LIVER MICROSOMAL MIXED-FUNCTION OXIDASE SYSTEM Alaattin ŞEN M. S. Thesis In Biology Supervisor: Prof. Dr. Emel ARINÇ September 1991, 104 pages In this study, liver microsomal cytochrome P450 and cytochrome b5 content, NADPH-cytochrome P450 reductase, NADH-cytochrome b5 reductase, aniline 4- hydnoxylase, ethylmorphine Ishdemethylase, and 7-ethoxynesorufin O-deethylase activities of gilthead seabneam, Spams airata, obtained from the fish farm of Pınar Sea Products Ltd., Çeşme, Turkey, were determined and found to be 0.078 ±0.012 nmoles cytochrome P450/mg protein, 0.32 ± 0.06 nmoles cytochrome b5/mg protein, 21.8 units/mg protein, 1.04 units/mg protein, 0.01 1 + 0.008 nmole p-aminophenol produced/min/mg protein, 0.293 ± 0.054 nmoles formaldehyde pnoduced/min/mg protein, and 0.334 ± 0. 1 1 0 nmoles resoruf in f ormed/min/mg protein, respectively. Optimal assay conditions were established to measure the 7-ethoxyresoruf in O-deethylase activity of liver microsomes of gilthead seabneam. The fish liver O-deethylation of 7-ethoxyresoruf in was linear with time up to 1 2 minutes and linear up to 200 jig microsomal protein. The enzyme activity was increased by the addition of BSA The maximal enzyme activity was observed at pH 7.8. The enzyme seemed to be saturated by its substrate, 7-ethoxyresoruf in, at 1.5 pM concentration. The mLlneweaver-Burk plot revealed that enzyme did not follow the simple Mlchelis- Menten kinetics. Effects of benzocalne, benzene, and benzo(a)pyrene on hepatic microsomal mixed-function oxidases were studied Upon exposure to 0.35 mM benzocaine, total cytochrome P450 content decreased to approximately 50% of control. Moreover, aniline 4-hydnoxylase and ethylmorphine N-demethylase activities of gilthead seabream liver microsomes were inhibited 57 and 67%, respectively. Similarly, subcutaneous injection of 0.50 ml benzene per kg body weight of fish caused 80 and 73% decrease in cytochrome P450 content and 7-ethoxyresorufin O-deethylase activity, respectively. Induction of cytochrome P450 occured after injection of polycyclic aromatic hyctocarbon, benzo(a)pyrene, Intraperitonially to the fish. It was determined that cytochrome P450 content and 7-ethoxyresorufin O-deethylase activity increased about 2 and 3-fold, respectively. In vitro inhibition of 7-ethoxyresorufin O-deethylase activity by PAH suggested that B(a)P induces a representative form of cytochrome P450IA1 in gilthead seabream liver microsomes. Moreover, SDS- polyacrylamlde gel elctrophonesis of liver microsomes of B(a)P-treated gilthead seabream showed the induction of a protein having a molecular weight about 58,000. Key words Gilthead seabream KSparvs aunata\ Mixed-Function Oxidase, cytochrome P450, benzocaine, benzene, benzo(a)pyrene, 7-ethoxyresorufin O-deethylase, aniline 4-hyoh)xylase, ethylmorphine N-demethylase. 5cienceCodes:401.01.05, 405.05.01, 101.0401 IV