Measurement and evaluation of information systems and an application: Meis package
  1. Tez No: 15496
  2. Yazar: ALİ ARİFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
ÖZET BİLGİ SİSTEMLERİNİN ÖLÇME VE DEĞERLENDİRİLMESİ VE BİR UYGULAMA : MEIS YAZILIM PAKETİ Arifoğlu, Ali Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Doktora Tezi Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Ziya Aktaş 318 sayfa, Ağustos 1991 Bu çalışmada, daha nitelikli bilgi sistemlerinin üretilmesi amacıyla, Bilgi Sistemi Geliştirme sürecinde kullanılabilecek ölçme ve değerlendirme teknikleri üzerinde duruldu. Çalışma sonucunda, bilgi sistemlerinin ölçüm ve değerlendirilmesi amacıyla kullanılabilecek yeni bir yaklaşım önerilmiş ve bu yaklaşıma ilişkin uygulamaları içeren MEIS (Measurement and Evaluation of Information Systems) adlı bir yazılım paketi hazırlanmıştır. MEIS yazılımının hazırlanmasında bir CASE aracı olan JSP TOOL kullanılmıştır. Paket işler durumdadır. Tez çalışmasında, önce, bilgi işlem alanında kullanılan mevcut ölçme ve değerlendirme teknikleri üzerinde duruldu. Bu tekniklere bağlı olarak, bilgi sistemi yaşam evrimi boyunca kullanılabilecek yeni bir ölçme ve vdeğerlendirme yaklaşımı önerildi. Bu yeni yaklaşım, ayrıca bilgi sistemi geliştirme sürecinin her aşamasında kullanılabilecek yeni bir maliyet kestirim metodolojisini de içermektedir. Üretilen MEIS yazılım paketi, önerilen yaklaşıma uygun olarak geliştirildi. Ayrıca tezde, pakete ilişkin küçük çaplı bir uygulamaya yer verildi. Program listeleri ve paketin modülleri tez eklerinde verilmiştir. Ayrıca ayrıntılı bir referans listesi tezin sonunda yer almıştır. Anahtar Sözcükler : CASE, Maliyet Kestirimi, Maliyet Arıtımı, Değerlendirme, Bilgi Sistemleri, JSP Aracı, Yaşam döngüsü, ölçme. Bilim Kodu : 619.02.04 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MEASUREMENT AND EVALUATION OF INFORMATION SYSTEMS AND AN APPLICATION : MEIS PACKAGE Arifoglu, Ali Faculty of Engineering Department of Computer Engineering, Ph.D. Dissertation Supervisor : Prof. Dr. Ziya Aktaş 318 pages, August 1991 This thesis is devoted first to the study of the Measurement and Evaluation (M&E) activities during Information Systems Development Process for quality reasons. After this study, a new approach for measurement and evaluation of information systems is proposed and the approach is applied for the development of a software package named MEIS (Measurement and Evaluation of Information Systems). In the development of the MEIS, a CASE tool, JSP TOOL is used. The package is now operational. In the thesis work, first, all of the available measurement and evaluation techniques in the field of data processing are studied and reviewed. Based on these techniques, a new approach is later proposed for the measurement and evaluation of information iiisystems considering the Life Cycle. The new approach also includes a new methodology for cost estimation in each phase of information system development process. The Proposed Approach is used to develop a software package named MEIS. A small application of the package is also given in the thesis. Program listings and modules of the package are presented in the appendix. The thesis also includes a relatively comprehensive list of references. Keywords : Cost Estimation, Cost Refinement, Evaluation, Information Systems, Life Cycle, Measurement Science Code : 619.02.04 xv