1950-1970 yılları arasındaki klasik Amerikan otomobillerinde plastik değerler
- Tez No: 154983
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEOMAN ÇIĞŞAR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Teknolojinin hızlı değişim ortamında günümüze kadar çeşitli otomobiller gelip geçmiş, sahipleri tarafından miadı dolduğuna inanılan araçlar kaderine terk edilmiştir. Ancak otomobile karşı sıradan bir ilgiden öte bir vefa borcu besleyen kişiler de vardır. Onlar için otomobiller yaşamlarının en güzel anlarını paylaştıkları bir dost gibidir ve daima nostaljik bir duygunun temelini oluştururlar. Zaman geçtikçe de bu değer yargısı yerini kalıcı ve silinmeyen bir değer olgusuna bırakmıştır. Ortaya çıkan ise artık eski bir otomobil değil, klasik bir otomobildir.20. yy başlarında ortaya çıkan yeni dostlarımız, önceleri ihtiyaçlarımızı karşılarken, savaş sonrası 50' li ve 60' lı yıllara gelindiğinde duygularımıza yönelerek göz zevkimize hitap etmeye başlamış, karakterimizin bir parçasını oluşturup neredeyse yaşam tarzımızı haykırarak imajı önemsemiştir. 1950'li ve 1970'li yıllar arasındaki Amerikan otomobillerinin günümüze kadar ki süreçlerinde, nerelerden esinlenilerek ve ne gibi plastik değişikliklere uğrayarak estetik harikalara dönüştüğüne dair analiz ve sonuçları ortaya koyan bu tez; tasarım ve estetik dialoğuna da dikkat çeken bir araştırmadır
Özet (Çeviri)
To the present environment of rapid change of technology in various cars come and gone, leaving the fate of the owners of vehicles believed to have been dolduğuna by the expiration date. However, the other car, a debt of loyalty to serve the best interests of ordinary people who have feeding. They share their cars for the most beautiful moments of their lives as a friend and always form the basis for a nostalgic feeling. As time went on the fact that this value is a value judgment has left a permanent and indelible. The resulting car is no longer an old but a classic car.20. century, the early emergence of new friends, meeting our needs earlier, the post-war 50s and 60 'ed By the year began to appeal to our feelings towards zevkimize eye, creating the character is almost a part of our way of life, emphasized the image of screaming. Between the 1950s and 1970s until today that the processes of American cars, where they turn into inspiration and wonders what kind of aesthetic undergoes plastic changes in the analysis and the results reveal that the thesis is a study of design and attention to estehetic.