Bütünüyle katı-hal PVC membran ve kompozit Li+-seçici potansiyometrik sensörler ve uygulamaları
All-solid-state PVC membrane and composite Li+-selective potentiometric sensors and their applications
  1. Tez No: 155040
  2. Yazar: FATİH ÇOLDUR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜBERRA ANDAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
BÜTÜNÜYLE KATI-HAL PVC MEMBRAN VE KOMPOZİT Li+-SEÇİCİ POTANSİYOMETRİK SENSÖRLER VE UYGULAMALARI ÖZET Çalışmada 6,6-Dibenzil-14-crown-4 (lityum iyonofor VI) ticari iyonoforu kullanılarak üç farklı tipte Li+-seçici elektrot hazırlandı. Hazırlanan bu elektrotların potansiyometrik performansları durgun ve hareketli ortamlarda bilgisayar kontrollü potansiyometrik bir sistem kullanılarak test edildi. Hazırlanan elektrotların cevap zamanları oldukça kısa (yaklaşık 1s), kullanım ömürleri ise uzundu (8-12 hafta). Elektrotların seçicilik katsayıları ayrı çözelti metodu kullanılarak hesaplandı. Elektrotların tamamı Li+ iyonuna karşı diğer iyonlardan daha fazla seçicilik göstermektedir. Ayrıca elektrotların tamamı 10“1-10”4 M konsantrasyon aralığında doğrusal cevap sergilemektedir. Elektrotların oldukça geniş pH aralıklarında çalışabildiği ve tekrarlanabilirliklerinin de oldukça yüksek olduğu gözlemlendi. Elektrotların tayin limitleri IUPAC kurallarına göre hesaplandı. Tüm elektrotların tayin limitlerinin 10“4M civarında olduğu belirlendi. Akıl hastalarının tedavi edilmeleri sürecinde kullanılan ”lithuril" ilacının bir tabletindeki Li+ iyonu miktarı bütünüyle katı-hal kompozit elektrodun Akış Enjeksiyon Analiz (AEA) tekniğinde dedektör olarak kullanımıyla belirlendi. Elde edilen sonucun AAS tekniği ile belirlenen değer ve teorik değerle uyum içerisinde olduğu görüldü. Anahtar Kelimeler : Li+-Seçici Elektrot, Bütünüyle Katı-Hal Elektrot, 6,6- dibenzil-14-crown-4, PVC-Membran Elektrot, Kompozit Li+-Seçici Elektrot
Özet (Çeviri)
Ill ALL-SOLID-STATE PVC MEMBRANE AND COMPOSITE LI+-SELECTIVE POTENTIOMETRIC SENSORS AND THEIR APPLICATIONS ABSTRACT In the study, three different types of Li+-selective electrode were prepared by using commercial ionophore, 6,6-Dibenzyle-14-crown-4 (Lithium ionophore VI). Potentiometric performance characteristics of the prepared electrodes were tested in stable and dynamic conditions by using a computer-controlled potentiometric system. While the response time of electrodes were highly short (about 1s), their life-times were long (8-12 week). Their selectivity coefficients were calculated with seperate solution method. All electrodes showe higher selectivity toward Li+ than other ions. Also, all of the electrodes performe linear response over the concentration range of 10“1-10”4 M. It was observed that electrodes could work at a wide range of pH and their reproducibilities were also quite well. Detection limits of electrodes were calculated according to IUPAC rules. It was determined that detection limits of all electrodes were around 10'4 M. The amount of Li+ in a tablet of lithuril drug, used in the treatment of manic depressive patients, was determined by using all-solid-state composite electrode as a detector in Flow Injection Analyze (FIA) technique. The result was in a good agreement with the value obtained by AAS technique and theoretical value. Keywords : Li+-Selective Electrode, All-Solid-State Electrode, 6,6-dibenzyle-14- crown-4, PVC-Membrane Electrode, Composite Li+-Selective Electrode.